Zabytki powiatu kutnowskiego z rządowym dofinansowaniem
Znane są już wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W tej turze dofinansowanie w łącznej wysokości przekraczającej 1,8 mld zł zostanie przeznaczone na ponad 3200 inwestycji.
W powiecie kutnowskim środki w wysokości ponad 10 mln zł popłyną do sześciu gmin. O przyznanych dotacjach mówili dziś m.in. starosta kutnowski Daniel Kowalik, senator Przemysław Błaszczyk oraz posłowie Marek Matuszewski i Tadeusz Woźniak.
Daniel Kowalik zwrócił uwagę na to, że jednym z największych beneficjentów programu jest Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.
- Myślę, że to jest ogromny sukces dla samorządu powiatowego, bo jest to jedna z największych kwot dofinansowania w całym województwie łódzkim. Jak doskonale wiemy, renowacja budynku muzeum w Krośniewicach jest niezbędna do tego, by muzeum mogło w należyty sposób świecić swoimi eksponatami. Znajdują się tam eksponaty, które są eksponatami klasy muzeów narodowych. To, by muzeum wróciło do dawnej świetności, jest w tej chwili naszym oczkiem w głowie - mówił starosta Daniel Kowalik.
- W pierwszym etapie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kilku beneficjentów nie dostało dofinansowania lub sumy, o które wystąpili, były za duże na przewidziane w programie inwestycje. Dlatego zapadła decyzja o naborze uzupełniającym i bardzo się cieszę, że on się dziś rozstrzygnął. W wielu przypadkach te zabytki, które zostały pominięte w poprzedniej edycji teraz środki otrzymały. Głównie stawialiśmy na zabytki sakralne, parafie, kościoły - dodał senator Przemysław Błaszczyk.
Następnie głos zabrał poseł Tadeusz Woźniak, który podkreślił, że dzięki wsparciu rządu zabytki na ziemi kutnowskiej w znacznej mierze będą uratowane.
- Bardzo się cieszymy, że nasze wsparcie, którego udzielamy tym samorządom, które wnioskują o te środki, przynosi sukcesy. My oczywiście wszystko wykonujemy w granicach prawa - chcę zaznaczyć, że do wszystkich gmin wystosowałem maile, by odpowiedziały, jakie wnioski składały, na jakich wnioskach im bardzo zależy, i wszędzie tam, gdzie to było możliwe, starałem się nieść pomoc. Chciałem obalić mity, że polski rząd przyznaje środki wybranym samorządom, kierując się sympatiami politycznymi. To nie jest prawda. Po naszych beneficjentach widać, że także samorządy, gdzie włodarze lokalni prezentują różne poglądy, te środki otrzymują - podkreślał poseł Tadeusz Woźniak.
- Jestem niesamowicie zadowolony, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pochylił się w odpowiedni sposób i te ogromne środki zostały przyznane, bo Powiat Kutnowski słynie z pięknych zabytków - tych sakralnych, ale też tych świeckich. Warto dbać o naszą kulturę, nasze dziedzictwo narodowe - dodał poseł Marek Matuszewski.
Poniżej pełna lista beneficjentów programu:
Gmina Bedlno
Remont dworu w Mirosławicach - 390 000 zł
Powiat Kutnowski
Wykonanie prac oraz robót budowlanych dotyczących budynku zabytkowej plebanii przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie - 1 298 500 zł
Wykonanie prac termomodernizacyjnych oraz robót remontowych budynków Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach - 3 430 000 zł
Gmina Dąbrowice
Remont wieży kościelnej w kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Dąbrowicach - 950 000 zł
Dostosowanie budynku Urzędu Miasta i Gminy Dąbrowice w zakresie ochrony przeciwpożarowej - 950 000 zł
Gmina Krośniewice
Uporządkowanie zabytkowego Parku Rodziny Rembielińskich w Zespole Pałacowo-Parkowym w Krośniewicach - 392 000 zł
Gmina Krzyżanów
Rewitalizacja pomieszczeń zabytkowego dworu w Krzyżanowie - 421 400 zł
Renowacja budynku plebanii w Kaszewach Kościelnych - 421 400 zł
Renowacja zabytkowego ołtarza głównego w kościele św. Marii Magdaleny w Łękach Kościelnych - 421 400 zł
Gmina Łanięta
Renowacja zabytkowej dzwonnicy przy kościele w Łaniętach - 989 000 zł
Gmina Oporów
Renowacja domu Oficjalisty w Poborzu - koniec XIX w. - 490 000 zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.