reklama

Młodzi kutnianie goszczą zagranicznych rówieśników

Opublikowano:
Autor:

Młodzi kutnianie goszczą zagranicznych rówieśników - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd wczoraj w Kutnie goszczą dwie 17-osobowe grupy młodzieży z Włoch i Łotwy. Wspólnie z polskimi kolegami i koleżankami z Katolickiego LO SPSK spędzą w Polsce najbliższe dziewięć dni. Dzisiaj młodzież złożyła wizytę w magistracie, gdzie obejrzała prezentację multimedialną o Kutnie i w prezencie dostała miejskie gadżety.

– Mam nadzieję, że krótki pobyt w tym mieście miło zapadnie wam w pamięć i jeszcze tu kiedyś zawitacie. Życzę bardzo sympatycznego pobytu. Mam nadzieję, że zawarte tu przyjaźnie potrwają dłużej – tak wiceprezydent Zbigniew Wdowiak mówił do gości z zagranicy.

Wizyta młodzieży z Włoch i Łotwy odbywa się w ramach projektu pt. „Dziś nieznajomi, jutro przyjaciele”, będącego częścią programu „Młodzież w działaniu”. Katolickie LO otrzymało grant na realizację projektu w wysokości blisko 18 tys. euro. Temat projektu brzmi: „Jak stać się bardziej tolerancyjnym, akceptować ludzi takimi jacy są, bez ich osądzania, jak przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i bezrobociu wśród młodzieży”.

Młodzi obcokrajowcy dotarli do Polski wczoraj. Plan ich wizyty jest bogaty. – Przez pierwsze trzy dni będziemy przebywać na Holendrach w gospodarstwie agroturystycznym. Odwiedzimy też m.in. siedzibę liceum katolickiego, pojedziemy do Łodzi, by poznać obyczaje i tradycje regionu – mówi Halina Grzywacz, koordynator projektu. – W niedzielę wyjeżdzamy nad morze do Jastrzębiej Góry, aby tam poznać tradycje, obyczaje i język Kaszubów. Zwiedzimy też Malbork, który był stolicą Rzeczypospolitej i siedzibą mistrza zakonu krzyżackiego. Poznamy Gdańsk - miasto królewskie, symbol wybuchu II wojny światowej i upadku komunizmu w Europie. Zobaczymy piękno Gdyni - portu zapewniającego dostęp do morskich szlaków oraz poznamy Sopot - kurort uzdrowiskowy, a zarazem miasto o najmniejszym wskaźniku bezrobocia w Polsce. Odwiedzimy Hel i Słowiński Park Narodowy z wydmami w Łebie.

– Będziemy wspólnie się bawić, doskonalić swój warsztat informacyjny, przełamywać bariery językowe, uczyć się tolerancji dla swoich poglądów i przekonań, łamać stereotypy w myśleniu Europejczyków, umacniać więzi międzykulturowe, rozwijać europejską tożsamość, kształcić sprawność językową itd. – dodaje Halina Grzywacz.

Młodzież polska, włoska i łotewska przygotowywała się do wymiany przez trzy miesiące. W tym czasie zbierała informacje na temat bezrobocia wsród młodzieży w swoich krajach oraz opracowywała raporty tematyczne. Uczestnicy wymiany przygotowywali materiały do przeprowadzenia debat i warsztatów na tematy takie jak: „Stereotypy narodowościowe”, „Tożsamość europejska”, „Jak zapobiegać bezrobociu wród młodzieży”, „Mniejszości narodowe”. Wykonali również prezentacje multimedialne o tradycjach i obyczajach w swoich krajach i regionach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE