Dlatego nauka włoskiego nie powinna ograniczać się tylko do gramatyki i słówek, powinniśmy zwrócić także uwagę na inne elementy kultury Włochów. Warto zauważyć, że gesty mogą różnić się znaczeniem w zależności od regionu kraju – część jest zrozumiała dla wszystkich mieszkańców półwyspu Apenińskiego, a część jest charakterystyczna tylko dla poszczególnych obszarów.
Jednym z najbardziej znanych włoskich gestów jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, a następnie szybki ruch dłoni w linii poziomej – oznacza on zadowolenie, „perfetto”. Jeśli chcemy powiedzieć, że coś nam bardzo smakowało, wystarczy przyłożyć palec wskazujący do policzka i zacząć nim szybko obracać, lekko wkręcając go w policzek – przekażemy wtedy, że coś jest „delizioso”, wyśmienite. Na pewno sprawimy w ten sposób przyjemność restauratorowi, przy okazji pokażemy też, że nie jesteśmy zwykłymi turystami.
Żeby nie tylko nauczyć się języka, ale także zrozumieć kulturę włoską i potrafić zastosować język niewerbalny, warto uczyć się poprzez internetowe konwersacje z włoskim lektorem. Podczas indywidualnych zajęć będziemy mogli nie tylko ćwiczyć mowę, ale także podpatrzeć zastosowanie gestów. Umiejętność posługiwania się mową ciała usprawni komunikację, pozwoli też lepiej zrozumieć intencje drugiej strony.