Reklama

Mowa ciała a język włoski

Opublikowano:
Autor:

Mowa ciała a język włoski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawdziwego włoskiego nie nauczysz się z podręcznika czy z książek. Włoski to nie tylko język – to cała otoczka, życie mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Odwiedzając Włochy, trzeba pamiętać, że gestykulacja jest tutaj niemalże tak samo ważna jak same słowa.Już podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami słonecznej Italii zauważymy, że jest to naród ekspresyjny. Na włoskich ulicach niemalże nigdy nie gości cisza – Włosi uwielbiają się przekrzykiwać, równocześnie pokazując gestami, o co im chodzi. Żywa gestykulacja pomaga im w lepszym wyrażaniu emocji, wspomaga słowa, podkreśla ich znaczenie.Język niewerbalny jest szczególnie popularny w południowej części kraju. W wielu publikacjach ta część języka została dokładnie zilustrowana i opisana, a w dobrych podręcznikach do nauki włoskiego znajdziemy osobny dział o gestach Włochów. Rozmawiając z Włochem, nie możemy więc ignorować znaków jego ciała – to nie jest zwykłe wymachiwanie rękami i robienie grymasów, czasem sam ruch ręką jest już konkretną informacją.

Dlatego nauka włoskiego nie powinna ograniczać się tylko do gramatyki i słówek, powinniśmy zwrócić także uwagę na inne elementy kultury Włochów. Warto zauważyć, że gesty mogą różnić się znaczeniem w zależności od regionu kraju – część jest zrozumiała dla wszystkich mieszkańców półwyspu Apenińskiego, a część jest charakterystyczna tylko dla poszczególnych obszarów.

Jednym z najbardziej znanych włoskich gestów jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, a następnie szybki ruch dłoni w linii poziomej – oznacza on zadowolenie, „perfetto”. Jeśli chcemy powiedzieć, że coś nam bardzo smakowało, wystarczy przyłożyć palec wskazujący do policzka i zacząć nim szybko obracać, lekko wkręcając go w policzek – przekażemy wtedy, że coś jest „delizioso”, wyśmienite. Na pewno sprawimy w ten sposób przyjemność restauratorowi, przy okazji pokażemy też, że nie jesteśmy zwykłymi turystami.

Żeby nie tylko nauczyć się języka, ale także zrozumieć kulturę włoską i potrafić zastosować język niewerbalny, warto uczyć się poprzez internetowe konwersacje z włoskim lektorem. Podczas indywidualnych zajęć będziemy mogli nie tylko ćwiczyć mowę, ale także podpatrzeć zastosowanie gestów. Umiejętność posługiwania się mową ciała usprawni komunikację, pozwoli też lepiej zrozumieć intencje drugiej strony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE