Reklama

Reklama

Mszyce - jak je rozpoznać i zwalczać?

Opublikowano: 19 października 2020 07:41
Autor: Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Szkodniki rozprzestrzeniające się w ogrodzie mogą powodować duże straty. W procesach zwalczających wykorzystywane są różnorodne środki, ograniczające ekspansję tego typu organizmów. Przed stosowaniem preparatów, warto upewnić się, jaki typ szkodników powoduje komplikacje.

Reklama

Opis

Mszyce zaliczane są do owadów z rzędu pluskwiaków. Nadrodzina obejmuje około pięciu tysięcy gatunków, występujących masowo. Mszyce żerują na roślinach, a wiele z nich żyje w symbiozie z mrówkami. Owady mają delikatne, małe ciało i błoniaste skrzydła, które często są zredukowane. Mszyce posiadają również baryłkowaty odwłok z charakterystyczną segmentacją. Owady przechodzą niepełne przeobrażenie. Część wysysanego przez nie soku roślinnego jest trawiona, pozostałość ulega natomiast wydaleniu za pomocą syfonów. Pobierany płyn sięga 1/3 masy mszyc. Owady powodują spustoszenie wśród roślin uprawnych. Ich wydzielina zawiera węglowodany, aminokwasy i inne związki organiczne, stanowiące pokarm dla mrówek. Błonkówki w układzie symbiotycznym zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami, dbając zarazem o wydajne dla pluskwiaków miejsca żerowania.

Zwalczanie

W walce przeciwko mszycom stosuje się opryski zawierające pestycydy. Naturalnymi wrogami owadów są organizmy biedronkowate i złotookowate. Mszyce na różach często usuwa się za pomocą wilgotnej szmatki wykorzystywanej do przecierania liści. W trakcie tego typu działań można również zgnieść szkodniki. Rozwiązanie to jest jednak mało efektywne w przypadku dużej ilości zgromadzonych mszyc. Warto więc sięgać po odpowiedniej jakości preparaty. Środki działają bowiem systematycznie, krążąc wraz z sokiem roślinnym. Kiedy mszyce pobierają płyn, ulegają one porażeniu. Pestycyd stanowi zatem skuteczną ochronę roślin. Należy stosować go jako oprysk lub dodatkowy preparat w zabiegach nawadniających glebę.

Mszyce są owadami stanowiącymi duże utrudnienie dla osób, chcących uprawiać piękne rośliny w swoim ogrodzie. Stosowanie preparatów o odpowiedniej jakości może jednak uchronić rośliny przed szkodliwym oddziaływaniem tych organizmów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.