Żniwa jak za dawnych lat
Już 20 lipca w Skansenie w Maurzycach (w gminie Zduny, tuż przy granicy z powiatem kutnowskim) odbędzie się jedno z najbardziej klimatycznych wydarzeń lata – Łowickie Żniwa, czyli prawdziwe święto tradycji, muzyki i ludowej kultury.
To świetna okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś wyglądała praca na polu, jak świętowano koniec żniw, i jak bogata jest kultura łowickiej wsi. Nasz portal relacjonował żniwa w skansenie także w ubiegłym roku – zdjęcia z tamtego wydarzenia znajdziesz w galerii dołączonej do artykułu.
Świętowanie rusza o godz. 13:00 Mszą Świętą w zabytkowym kościele znajdującym się na terenie skansenu. Chwilę później, bo o 14:00, w okolicach wiatraka rozpocznie się barwny obrzęd żniwny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. To widowisko od lat przyciąga tłumy – nie tylko zachwyca folklorem, ale i wzrusza autentycznością.
O godz. 15:00 do akcji wkroczą maszyny sprzed dekad – Stowarzyszenie „Retro-Łowiczanka” zaprezentuje pokaz dawnego żniwowania z użyciem zabytkowych narzędzi rolniczych.
Ludowa uczta z wisienką na torcie: wystąpią gwiazdy
Równocześnie, na parkiecie nieopodal, rozpoczną się występy kapel ludowych – najpierw zagra kapela Daniela Boczka, później kapela im. Tadeusza Kubiaka (15:45), a o 16:30 porwie do tańca kapela Jana Szymańskiego.
Od godz. 17:00 rusza koncertowy finał – najpierw wręczenie nagrody „Łowicka Róża”, potem występy Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, projektu „Księstwo Łowickie – Polska Stolica Rytmu, Kotłów i Bębnów” oraz kapeli Radoska.
Wieczór to już prawdziwa muzyczna uczta. O 18:45 na scenę wkroczy energetyczny zespół Turnioki, a o 20:00 pojawi się gwiazda wieczoru – Tulia. Folkowy kwartet, który reprezentował Polskę na Eurowizji, znów przypomni, że muzyka ludowa może brzmieć nowocześnie i porywająco.
Na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw, dla głodnych – regionalne smakołyki, a dla ciekawych – stoiska z rękodziełem i prezentacja Akademii Terytorialsa z Kutna.
To nie tylko festyn – to podróż w czasie. Zobacz, posmakuj, posłuchaj. I daj się porwać żniwnej magii.
Komentarze (0)