Reklama

Reklama

Nakaz noszenia maseczki jest bezprawny? Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos w sprawie

Opublikowano: 19 października 2020 07:00
Autor: toza, DD Bełchatów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Od 10 października w całym kraju pojawił obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak się okazuje, przeciwna jest nie tylko część obywateli. Wystawianie mandatu za brak maseczki, uznał za bezprawne również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaapelował do Mateusza Morawieckiego. Wystawione wcześniej kary uchyla też część sędziów.

Reklama

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony mamy zapewnienia ze strony rządu i wirusologów o skuteczności tego rozwiązania, z drugiej zaś część społeczeństwa (w tym również część lekarzy), gorliwe argumentujących, że maseczki "nic nie dają", a często potrafią zaszkodzić ich użytkownikom.

Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który jednoznacznie stwierdził, że nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej ponownie (tak jak podczas pierwszej fali) wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Zaznaczał jednak, że nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego z środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Zauważał też, że mimo wadliwie skonstruowanych przepisów prawnych, powinniśmy to traktować jako moralny obowiązek.

- Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli - mówił 11 października 2020 r. Adam Bodnar. - Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu – dodał.

Adam Bodnar w swoim wystąpieniu do premiera apelował, by Mateusz Morawiecki dopilnował, żeby przepisy w tym zakresie były zgodne z konstytucją. RPO wskazywał, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dodatkowo, ustawa ta wyraźnie wskazuje, że obowiązek zakrywania ust i nosa czy stosowanie innych środków profilaktycznych może być nałożony tylko i wyłącznie na osoby chore, bądź o zachorowanie podejrzane.

- Rzecznik zwrócił do premiera o zainicjowanie prac legislacyjnych, mających na celu wyeliminowanie tego uchybienia poprzez usunięcie ograniczenia wprowadzonego bez podstawy w ustawie albo pilne skierowanie do Sejmu projektu ustawy pozwalającego na wprowadzenie takiego ograniczenia – czytamy na stronie RPO.

Rzecznik zauważył też, że wspomniane wcześniej "buble prawne" mogą mieć decydujące znaczenie dla egzekwowania obowiązku noszenia maseczek. Te słowa potwierdzają niedawne decyzję sądów – chociażby w Gliwicach i Częstochowie, które uznały, że wprowadzone przepisy są niezgodne z prawem i anulowały mandaty wystawione za nieprzestrzeganie obostrzeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.