Reklama

Reklama

Niecodzienny widok przy kutnowskim sklepie. Namalowali… trójwymiarowe przejście dla pieszych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 2 wrz 2021 14:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Kutnie spotkamy je w formie tradycyjnej, spotkamy również aktywne. Znajdziemy te dobrze oświetlone i te nieco słabiej. Lecz takiego przejścia dla pieszych jakie znalazło się przy jednym z marketów jeszcze w naszym mieście nie było.

Reklama

Chodzi o trójwymiarowe przejście dla pieszych. To rozwiązanie zastosowano przy wejściu do sklepu Leroy Merlin, który wkrótce zostanie otwarty.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes kutnowskiego szpitala przeciwnikiem zwolnień pracowników. Opowiada o planie i wyzwaniach

Takie przejścia cieszą się sporą popularnością za granicą, od pewnego czasu także władze niektórych polskich miast patrzą na tego typu działania przychylniejszym okiem. Spotkamy je np. w Częstochowie, Sanoku,  Bartoszycach, czy Miechowie.

Takie „zebry” stały się hitem Internetu po tym, jak pochwaliły się nimi władze hinduskiego New Delhi i islandzkiej wioski Isafjördur. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku efekt był ten sam – samochody znacznie zwalniały.

- Trójwymiarowe przejścia dla pieszych za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Wedle badań przeprowadzonych w New Delhi, stolicy Indii, która jako pierwsza testowała ten sposób walki o bezpieczeństwo pieszych, średnia prędkość pojazdów przed przejściem 3D była aż o 40% niższa niż w tej samej lokalizacji wcześniej – informują władze wspomnianego Miechowa.

CZYTAJ TAKŻE: Uwaga: lody dla dzieci wycofane z Biedronki! Zawierają substancję szkodliwą dla zdrowia

Wśród kierowców pomysł wzbudził początkowe obawy, część z nich argumentowała, że takie oznakowanie poziome jest niebezpieczne, bo może przestraszyć kierowców, którzy na ich widok zaczną awaryjnie, gwałtownie hamować.

Projektanci takich przejść zapewniają jednak, że takiego ryzyka nie, a sama iluzja optyczna jest na tyle delikatna, żeby zwrócić uwagę kierowców, ale jednocześnie na tyle widoczna, żeby zdjęli nogę z gazu.

CZYTAJ TAKŻE: "Bilety wyprzedane, nie będzie dodatkowej puli". Wydali komunikat w sprawie koncertów Święta Róży

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)