Reklama

Reklama

Niedziela Wielkanocna: dla wielu najważniejszy dzień w roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Niedziela Wielkanocna: dla wielu najważniejszy dzień w roku  - Zdjęcie główne

Dla wielu kutnian Niedzela Wielkanocna to jeden z najważniejszych dni w roku | foto poglądowe-archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś Niedziela Wielkanocna, czyli dzień, który zdecydowana większość Polaków spędza w gronie rodziny. Niestety, to drugie święta z rzędu, kiedy w naszym kraju zmagamy się pandemią, przez co przy wielkanocnym stole z różnych powodów nie mogą zasiąść wszyscy, których chcielibyśmy przy nim zobaczyć. Pozostaje mieć nadzieję, że za rok będzie już normalnie.

Reklama

Zgodnie z chrześcijańską tradycją Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się mszą odprawioną o świcie dla uczczenia zmartwychwstania Chrystusa. To msza rezurekcyjna, obecnie odprawiana zwykle o godz. 6 rano.

Wielkanocna Niedziela określana jest jako najważniejsze wydarzenie w całym roku liturgicznym. O tym, jak święta Wielkanoce w tym roku przebiegają w poszczególnych kutnowskich parafiach pisaliśmy TUTAJ.

Same święta Wielkanocne od wielu pokoleń dla Polaków są bardzo ważne– to czas radości, symbol zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański) co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie) – podaje portal historyczny dzieje.pl.

Tradycyjnie w Niedzielę Wielkanocą zasiadamy do stołu, by spożyć Wielkanocne Śniadanie. Zwykle rozpoczynają je życzenia i dzielenie się święconką. 

Co musi się znaleźć na wielkanocnym stole? Na KCI pisaliśmy o tym niedawno W TYM MIEJSCU w relacji z prezentacji wielkanocnych stołów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich gminy Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy