reklama
reklama

Święta w dobie pandemii: czy w Kutnie bez problemu poświęcimy pokarmy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Święta w dobie pandemii: czy w Kutnie bez problemu poświęcimy pokarmy? - Zdjęcie główne

W większości kutnowskich parafii odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów | foto poglądowe-archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaŚwięta wielkanocne to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu wiernych zadaje sobie pytania – jak Wielkanoc będzie wyglądała w tym roku? Co z tradycyjnymi odwiedzinami w kościele ze święconką? Sprawdziliśmy to i tylko jedna z kutnowskich parafii nie przeprowadzi w tym roku błogosławieństw pokarmów. Oprócz tego księża przypominają, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Ten dzień jest również rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II. Parafie podkreślają także, że wszystkie świąteczne uroczystości w kościołach i na zewnątrz muszą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Niektóre z parafii przeprowadzą transmisje na żywo z organizowanych u siebie wydarzeń religijnych.
reklama

Parafia św. Wawrzyńca w Kutnie:

Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. 

- Tego dnia adorujemy krzyż, w Wielki Piątek klękamy przed krzyżem tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Ofiary przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. Przy Grobie Pańskim modlimy się do godz. 20.00 – informuje parafia św. Wawrzyńca.

W Wielką Sobotę stajemy przy Grobie Pańskim. W Wielką sobotę można skorzystać  z sakramentu pokuty od godz. 8.00. do godz. 12.00. Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielka Sobotę o godz. 20.00. Tego dnia adoracja do godz. 22.00.

Rezurekcja w niedzielę o godz. 6.00.

reklama

- Prosimy o duchową jedność w naszych domach z liturgicznymi wydarzeniami, które dokonują się w kościele; niech nasze domy staną się domowymi kościołami – apelują księża z parafii św. Wawrzyńca.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie odbywało się przed świątynią w godzinach 8-12. Zaplanowano także odwiedzenie wiosek o godz. 10. Księża proszą o przygotowanie święconki tylko przed remizami OSP.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Kutnie:

Z Sakramentu Pokuty i Pojednania można skorzystać jeszcze do Wielkiej Środy na Mszach św. W Wielką Sobotę spowiedzi od 10.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.00. Parafia bierze udział w akcji Noc Konfesjonałów, w związku z tym będzie również możliwość spowiedzi w Wielki Piątek od godz. 20.00 do 24.00.

reklama

W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, w Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. 

- W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna o godz. 20.00, przynosimy ze sobą świece. W Liturgię Triduum Paschalnego będzie się można włączyć duchowo poprzez transmisje na naszym parafialnym Facebooku – informuje parafia św. Jana Chrzciciela.

W sobotę nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny, księża zapraszają rodziny do skorzystania z tekstu błogosławieństwa pokarmów, który jest dostępny w internecie, i pomodlenia się samemu tą modlitwą przed świątecznym posiłkiem. 

- W Wielką Sobotę kościół będzie otwarty i będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w Grobie Pańskim – podkreślają księża z parafii św. Jana Chrzciciela.

reklama

Parafia św. Jadwigi Królowej w Kutnie:

W wielki Czwartek – dzień ustanowienie Najświętszego Sakramentu i sakramentu Kapłaństwa – o godz. 18. będzie sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej.

- W Wielki Piątek gromadzimy się na ostatniej Drodze Krzyżowej o godz. 15. a o godz. 18. na liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo to składa się z liturgii słowa, adoracji Krzyża i Komunii Świętej – przypominają księża z parafii św. Jadwigi Królowej w Kutnie.

Podobnie jak w przypadku innych parafii zebrane w tym dniu ofiary przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Święcenie pokarmów w tej parafii będzie odbywało się przed  głównym wejściem do kościoła w godzinach 8-13. Nie będzie dodatkowego święcenia w Sierakowie i Bielawkach. 

reklama

O godz. 19. msza Wigilii Paschalnej.

W Wielką Niedzielę o godz. 6 Msza Rezurekcyjna bez procesji. Dodatkowe Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 7 i 17. W Poniedziałek Wielkanocny dodatkowa msza o godz. 8, pozostałe msze wg. porządku niedzielnego.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie:

Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 17. Adoracja Pana Jezusa w Piątek i Sobotę od godz. 8. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę przed budynkiem kościoła w godzinach 9-13 (co 15 minut). Parafia tradycyjnie przeprowadzi święcenia pokarmów na wioskach. 

Rezurekcja w Wielkanoc o godz. 6, bez procesji. 

Parafia Błogosławionych Męczenników Kutnowskich w Kutnie:

Wielki Czwartek – Msza Święta o godz. 18 (transmisja)

Wielki Piątek – Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 9. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18 (transmisja). Kaplica będzie otwarta do indywidualnej adoracji w godz. 20-22.

Wielka Sobota – Święcenie pokarmów w godz. 9-15. Wigilia Paschalna o godz. 18 (transmisja).

Wielkanoc – nie będzie mszy świętej rezurekcyjnej. Msze święte w godzinach 7, 9, 10.30, 12, 16. Transmitowana będzie msza święta o godz. 9. 

Poniedziałek Wielkanocny – Msze Święte o godzinach 7, 9, 10.30, 12, 16. Transmitowana będzie msza o godz. 16.

Parafia Błogosławionych Męczenników Kutnowskich zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych telewizji, radia, czy Internetu. Transmisje z kaplicy przy ul. Kochanowskiego będą przeprowadzana na facebooku - Parafia Bł. Męczenników Kutnowskich.

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie:

W Wielki Czwartek Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania, do tzw. „Ciemnicy” i adoracja do godz. 21.00.

W Wielki Piątek początek adoracji od godz. 08.00 rano. O godz. 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W tym dniu rozpoczęcie nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 17.00. Liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18.00.  Od godz. 21.00 swoje czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w Grobie Pańskim rozpoczną wspólnoty Legionu Maryi i Żywego Różańca, natomiast od godz. 22.00 czuwać będzie wspólnota Przyjaciół Oblubieńca. Adoracja potrwa do godz. 23.00. Możliwość spowiedzi w Wielki Piątek od godz. 14.30 do 17.00 i 20.00 do 23.00.

W Wielką Sobotę początek adoracji od godz. 8.00 rano. Święcenie pokarmów w kościele od godz. 9.00 do 13.00. Możliwość spowiedzi od godz. 9.00 do 13.00. 

Procesja rezurekcyjna w Wielką Niedzielę o godz. 06.00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 8.00 i 16.00. Pozostałe Msze Święte jak w każdą niedzielę.

Msze św. w Wielkanoc o godz. 06.00 rezurekcja, 10.00 oraz 12.00. W poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 08.00, 10.00 oraz 12.00.

Parafia św. Michała Archanioła w Woźniakowie:

Wielki Czwartek – jedna msza święta (godz. 18) zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Następnie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Adoracja do godz. 21.

Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 15 (także w kaplicy przy ul. Łęczyckiej). O godz. 18 w kościele w Woźniakowie Liturgia Męki Pańskiej. Potem Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. W tym dniu spowiedź od godz. 14 do 17. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy ciemnicy od godz. 7 do 17.30. 

Wielka Sobota – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od 7 do 17. Błogosławienie pokarmów od godz. 9 do godz. 14. W kaplicy przy ul. Łęczyckiej święcenie od godz. 9 do 12.

W kościele w Woźniakowie Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19. 

W pierwszy dzień Świąt uroczysta msza święta poprzedzona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem całej parafii – godz. 6 na zewnątrz kościoła. W tym dniu msze jeszcze o godzinach 10, 11.30 i 18. Nie będzie mszy o 8 rano. W kaplicy przy Łęczyckiej msze o godz. 9 i 17.00.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama