Reklama

Reklama

Niosą pomoc już od 140 lat! OSP Żychlin świętuje piękny jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 7 cze 2022 20:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W miniony weekend Ochotnicza Straż Pożarna w Żychlinie obchodziła jubileusz 140-lecia powstania. Podczas uroczystości wyróżniającym się druhnom i druhom wręczono odznaczenia, w tym: „Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Reklama

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie sięgają drugiej połowy XIX w. W 1882 roku powołano do życia Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej. W okresie zaborów, straż pożarna była nie tylko organizacją obrony przeciwpożarowej, ale także ośrodkiem życia kulturalnego oraz działań społecznych i patriotycznych.  

Jubileusz miał miejsce 4 czerwca i rozpoczął się mszą świętą w intencji strażaków w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Żychlinie. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pododdziałów OSP z terenu gminy Żychlin do restauracji „Pod Wierzbą”, gdzie odbył się uroczysty apel. Burmistrz miasta i gminy Żychlin wraz z prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie powitał przybyłych gości i uczestników uroczystości.

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. W swoim wystąpieniu zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, st. bryg. Paweł Malinowski, przekazał jubilatom okolicznościowe upominki związane z uroczystościami 30-lecia powstania PSP na terenie  województwa łódzkiego oraz złożył życzenia.

- 140-letnia działalność OSP Żychlin jest powodem do dumy i satysfakcji. Na uznanie zasługuje Państwa wkład w integrację lokalnej społeczności. Dlatego w dniu Jubileuszu, składam wyrazy najwyższego uznania dla odważnej i pełnej niebezpieczeństw służby. Dziękuję za Państwa oddanie i kultywowanie tradycji, zapoczątkowanej 140 lat temu – mówił.

Na uroczystości pojawili się także m.in. poseł Tadeusz Woźniak i wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, która wręczyła strażakom pamiątkowy grawerton.

- Strażaków każdy z nas darzy zaufaniem, ochotnicy niemalże zawsze są pierwsi na miejscu zdarzenia. Prężnie działająca jednostka ochotników z Żychlina obchodzi piękny jubileusz 140 lat istnienia i cały czas się rozwija. W tamtym roku wyjeżdżali na ratunek aż 200 razy. Życzę jednostce kolejnych pięknych jubileuszy, rozwoju i samych bezpiecznych i szczęśliwych powrotów z akcji – podkreślała.

Info: KW PSP w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy