Reklama

Reklama

Noc Muzeów 2022 za nami. Zobacz, jakie atrakcje czekały na mieszkańców Kutna i okolic [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 19 maj 2022 17:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tegoroczna Noc Muzeów w powiecie kutnowskim przeszła już do historii i jak widać na zdjęciach, cieszyła się całkiem sporym zainteresowaniem mieszkańców. Mury zamku w Oporowie i krośniewickiego muzeum zapełniły się zwiedzającymi, na których czekało wiele ciekawych atrakcji.

Reklama

„Zamek w Oporowie na wielkim i małym ekranie”

Niesamowitą atrakcją filmową dla zwiedzających był „Zamek w Oporowie na wielkim i małym ekranie” oraz koncert muzyki poważnej zorganizowany na dziedzińcu zamku. Przepiękny zamek, park i pogoda również pozwoliły mieszkańcom na wielogodzinne wytchnienie i relaks na świeżym powietrzu. 

Warto pamiętać, że muzeum w Oporowie jest nie tylko atrakcyjnym miejscem dla turystów, ale i dla twórców filmowych. W ciągu kilkudziesięciu lat w zamkowych wnętrzach powstawało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, odcinków seriali telewizyjnych oraz spektakli teatru telewizji. 

Realizowali je znakomici reżyserzy, scenografowie, operatorzy i aktorzy. Informacje o nich, wraz z odpowiednimi kadrami z filmów, zwiedzający mogli znaleźć na niewielkich planszach rozmieszczonych w salach ekspozycyjnych muzeum, w których kręcono sceny filmowe i wplatano w scenografię eksponaty z posiadanych zbiorów.

Noc Muzeów w Krośniewicach

Wiele atrakcji przygotowało także Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Uroczystość zainaugurował wykład Jakuba Seldera, autora książki „Od Gomolińskich do Rembielińskich - w księgach metrykalnych oraz aktach stanu cywilnego”, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił słuchaczom sylwetki i ciekawostki dotyczące przedstawicieli obu rodzin, nierozerwalnie związanych z Krośniewicami. 

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zwiedzający - zarówno ci młodsi, jak i nieco starsi, mieli okazję wziąć udział w konkursach wiedzowych (krzyżówka, kalambury, łamanie szyfru itp..), oraz plastycznych (szkicowanie portretu generała Andersa, robienie kwiatów z bibuły, czy papierowych pszczółek). 

Młodsze dzieci mogły na własne oczy przekonać się, jak wglądały tradycyjne bajki wyświetlane na starym projektorze. Zainteresowani goście również czynnie korzystali z propozycji gry w bule na dziedzińcu muzealnym. Na zakończenie miał miejsce pokaz filmów o generale Władysławie Andersie i niedźwiedziu Wojtku z okazji 130. rocznicy urodzin generała. 

- Powiat kutnowski ma dwa wspaniałe muzea, w których zgromadzone są przepiękne, wartościowe i unikatowe eksponaty i dzieła sztuki.  Muzeum w Oporowie jest dodatkowo unikatowym obiektem, dobrze utrzymanym, otoczony pięknym parkiem. Moim priorytetem było zorganizowanie nocy muzeów w powiecie kutnowskim, która w tej formie odbyła się po raz pierwszy. Wydarzenie uczy nas historii, przybliża ją i z całą pewnością na stałe wpisze się ona w kalendarz wydarzeń corocznych. – mówiła wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska.

Info: Starostwo Powiatowe w Kutnie/Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy