reklama
reklama

Nowe dopalacze zbierają żniwo. Coraz więcej przypadków śmiertelnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Nowe dopalacze zbierają żniwo. Coraz więcej przypadków śmiertelnych - Zdjęcie główne

Nowe dopalacze zbierają żniwo. Coraz więcej przypadków śmiertelnych | foto poglądowe/archiwum KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sanepid bije na alarm! Od początku roku odnotowuje się wzrost zgonów w związku z zatruciem nowymi dopalaczami. Ogromne ryzyko przedawkowania i śmierci niosą ze sobą dwie niebezpieczne substancje. Tego typu środki odurzające cieszą się złą sławą również w Kutnie i okolicach.
reklama

Sanepid ostrzega: te dopalacze zbierają śmiertelne żniwo

 

Chodzi o syntetyczne katynony tj. 3-CMC (3-chlorometkatynon, klofedron) i 4-CMC (4-chlorometkatynon, klefedron). To substancje o silnych właściwościach psychostymulujących i uzależniających. Ostrzeżenie w tej sprawie wydał Główny Inspektor Sanitarny. Jedną z pochodnych katynonu jest m.in. zyskujący coraz większą popularność mefedron. Według raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, syntetyczne katynony stanowią prawie 75 proc. substancji identyfikowanych w nowych narkotykach w Polsce. 

Efekty psychotropowe tych substancji są krótkotrwałe i istnieje wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Skutki zażycia 3-CMC oraz będącego jego izomerem 4-CMC mogą obejmować objawy neurologiczne (np. halucynacje, napady padaczkowe, pobudzenie, niepokój, psychozy, zmniejszona świadomość), sercowo-naczyniowe (np. tachykardia, nadciśnienie, ból w klatce piersiowej, zatrzymanie akcji serca) i oddechowe (przyspieszenie i spłycenie oddechu, niewydolność oddechowa).

Podobnie jak w przypadku innych syntetycznych katynonów, stosowanie 3-CMC lub 4-CMC z innymi środkami pobudzającymi ośrodkowy układ nerwowy, w tym kokainą, amfetaminą, metamfetaminą lub MDMA, może powodować efekty synergistyczne, które mogą zwiększać ryzyko ostrej toksyczności.

Wymienione substancje zgodnie z polskim prawem zostały sklasyfikowane jako substancje psychotropowe i ich posiadanie, wytwarzanie, przetwarzanie lub udzielanie osobie trzeciej jest zabronione i karane. Zażywanie albo udostępnianie drugiej osobie to narażanie siebie i innych na utratę zdrowia lub życia.

 

Mefedron: szereg zatrzymań w Kutnie i okolicach

 

Mefedron (i inne pochodne katynonu) są sprzedawane jest jako: biały lub prawie biały proszek; w postaci kryształów; jako tabletki. Możliwość wprowadzania dodatkowych grup funkcyjnych w strukturę katynonu pozwala na niezwykle wiele modyfikacji, które często zwiększają toksyczność tych związków i powodują zmianę działania farmakologicznego po ich zażyciu, co skłania do eksperymentowania z tymi substancjami. 

Liczne przypadki posiadania mefedronu odnotowuje się tego roku również naszym regionie. Ostatni taki przypadek miał miejsce 20 lipca, kiedy przy jednym ze sklepów wielko-powierzchniowych w Kutnie policja zatrzymała 20-letni mężczyznę, który chował 41 gramów w pojemniku po jogurcie. 28 czerwca w Piątku z mefedronem wpadł 35-latek, 25 maja w Łęczycy zatrzymano 37- i 27-letnich mężczyzn, którzy byli w posiadaniu łącznie 6 gramów mefedronu. 3 marca w rękach kutnowskich mundurowych znalazł się 35-latek z 2 gramami tego narkotyku, natomiast 7 lutego w Piątku policjanci pojmali 29-latka, który ukrywał w kieszeni kurtki 5-gramów mefedronu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama