Nowe święto w Polsce
14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie.
- Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – opisuje IPN.
Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie
Z tej okazji wczoraj społeczność kutnowska złożyła kwiaty pod tablicą na Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Łęczyckiej w Kutnie.
Uroczystość w Kutnie
Urząd Miasta relacjonuje, że zebranych powitał Zbigniew Wdowiak zastępca prezydenta, który podkreślił, że żołnierze Armii Krajowej szczególnie zasługują na uhonorowanie.
- Była to największa formacja zbrojna polskiego podziemia w czasie II wojny światowej, o wiele bardziej znacząca dla losów wojny, ale przede wszystkim dla świadomości historycznej Polaków. Nasza obecność tutaj jest przypomnieniem, jak ważne są zasługi żołnierzy Armii Krajowej, pamiętajmy o nich bo nadal mogą być dla nas wszystkich inspiracją" - podsumował prezydent Wdowiak.
- To niezwykle ważny moment, by oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny w najcięższych chwilach. Ich odwaga i poświęcenie są dla nas inspiracją do tego, by szanować wolność, którą mamy, oraz troszczyć się o przyszłość naszego kraju – komentuje Jolanta Pietrusiak, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego
Podziękowania za kultywowanie pamięci o żołnierzach AK przekazał również ks. Edmund Modzelewski, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Woźniakowie.
Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 im. H. Sienkiewicza, przedstawiciele Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej, władz powiatowych, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego oraz potomkowie żołnierzy Armii Krajowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.