reklama
reklama

Nowoczesna rewolucja. Sztuczna inteligencja będzie pomagać SOK-istom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Straż Ochrony Kolei

Nowoczesna rewolucja. Sztuczna inteligencja będzie pomagać SOK-istom - Zdjęcie główne

Sztuczna inteligencja będzie pomagać straży ochrony kolei w codziennej służbie | foto Straż Ochrony Kolei

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCiekawe informacje przekazuje nam Straż Ochrony Kolei. Podpisano umowę z ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR. Celem jest opracowanie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej. 
reklama

Sztuczna inteligencja będzie wspierać SOK

Straż Ochrony Kolei składająca się z ponad trzech tysięcy funkcjonariuszy, nadzoruje około 19 tys. km linii kolejowej. 

W ubiegłym roku zanotowano blisko 7400 przestępstw i wykroczeń na obszarze kolejowym, w tym kradzieży sieci trakcyjnej. Rozwiązania opracowane przez naukowców z IDEAS NCBR mają wesprzeć funkcjonariuszy SOK w efektywniejszym zwalczaniu tych zagrożeń.

reklama

- AI Shield to oprogramowanie stworzone przez zespół badaczy z IDEAS NCBR, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Współpraca opierać się będzie na danych i analizach udostępnionych przez Straż Ochrony Kolei. Naukowcy z IDEAS NCBR mają za zadanie usprawnić wykorzystanie zasobów SOK, w tym patroli zmotoryzowanych, pieszych i mieszanych przy użyciu dostępnych środków ochrony. System AI Shield ma nie tylko wspomagać działania prewencyjne, ale także zwiększać wykrywalność sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei – informuje Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy SOK.

Jak zauważa dzięki wypracowanym rozwiązaniom przez sztuczną inteligencję możliwe będą skuteczniejsze działania prewencyjne, minimalizujące ryzyko kradzieży sieci trakcyjnej, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów.

reklama

- AI nie ma na celu zastąpienia funkcjonariuszy, lecz stanowi wsparcie w ich codziennej służbie. Algorytmy mogą błyskawicznie znaleźć optymalne rozwiązanie w konkretnej sytuacji, poprzez wykorzystanie posiadanych zasobów ochrony – np. podjęcia odpowiednich działań na obszarze kolejowym, gdzie liczba funkcjonariuszy jest ograniczona – wyjaśnia rzecznik straży ochrony kolei.

SOK dodaje, że służby zajmujące się infrastrukturą krytyczną operują na ograniczonych zasobach, a decyzje podejmowane przez ludzi mogą stać się schematyczne i przewidywalne dla sprawców przestępstw. 

reklama

- Narzędzia AI nie są narażone na tego typu ograniczenia poznawcze. Sztuczna inteligencja jest zdolna do generowania nieprzewidywalnych planów obronnych, co utrudnia atakującym skuteczne działania – podkreśla Piotr Żłobicki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama