Reklama

Reklama

Nowoczesna rewolucja w kutnowskim szpitalu. Od wczoraj działa tam… robot [FOTO/WIDEO]

Opublikowano: pt, 3 gru 2021 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowski Szpital Samorządowy dołączył do 40 polskich placówek, które otrzymały dezynfekującego robota UVD, w ramach rozstrzygniętego w grudniu 2020 r. przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską na zakup urządzeń do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty. Co dokładnie robi ten „kosmiczny” wynalazek?

Reklama

Nowy robot dezynfekujący pojawił się w kutnowskim szpitalu 1 grudnia. To jeden z 300 egzemplarzy UVD Robota zakupionych przez Komisję Europejską i jeden z 40 w samej Polsce. 

- To nasz najnowszy sprzęt do dezynfekcji, który dziś pierwszy raz pracował w naszym szpitalu. Takich urządzeń jest tylko 40 w Polsce, a w całej UE tylko 300. My mamy jeden z 6 najnowszych, bo wyprodukowanych w tym roku. Dziś go programowaliśmy, żeby mógł pracować sam – informują przedstawiciele szpitala w mediach społecznościowych. 

Jak informuje producent robotów, maszyny te poruszają się samodzielnie według wcześniej zaprojektowanej mapy. Są obsługiwane dzięki prostej aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym robot jest połączony. 

- Robot nie wymaga obsługi. Obniża koszty dezynfekcji, ponieważ nie używa żadnych środków chemicznych. Przyczynia się do oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego. Dla przykładu powiem Państwu, że cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa około 15-20 minut - mówi Bartosz Serenda, zastępca dyrektora szpitala. 

W pełni autonomiczne urządzenie emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby. Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której się porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Jak podkreśla producent, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999%. 

Warto wspomnieć, że sprzęt kosztuje ok. 340 tys. zł, jednak dzięki przetargowi przeprowadzonemu przez Komisję Europejską, kutnowski szpital otrzymał go za darmo. 

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia robota oraz grafiki prezentujące jego działanie. Poniżej znajdziecie za to kilka krótkich filmów z kutnowskiego szpitala. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE