reklama
reklama

Nowy blask wyjątkowego miejsca. Znajduje się niedaleko Kutna [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Historyczny budynek znajdujący się niedaleko Kutna zyskał nowy blask. Mowa o zamku w Gostyninie, gdzie niedawno zakończyły się prac warte kilkaset tysięcy złotych.
reklama

W ubiegłym roku zapowiadano, że renowację przejdą kaplica i tynki baszty od strony północnej, przewidziano także hydroizolację tarasu baszty. Koszt zadania to blisko 500 tys. zł. 

Na prace pozyskano dofinansowanie ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze środków budżetu państwa w wysokości 100 tys. zł.

To kontynuacja prac rozpoczętych już wcześniej. W 2021 roku w pierwszym etapie prac, udało się wykonać konserwację zabytkowych drzwi wejściowych oraz okiennic baszty.

- Mamy nadzieję, iż pomimo aktualnego wzrostu kosztów robót budowlanych i trudności z pozyskaniem wykonawców, w kolejnych etapach uda się przywrócić dawny blask całego obiektu - symbolu Gostynina – mówili przedstawiciele Urzędu Miasta w Gostyninie.

Prace zostały zakończone, jak wraz z nadejściem nowego roku podał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- W kaplicy i baszcie zamkowej w Gostyninie zakończono remont części tynków zewnętrznych. Wykonano również hydroizolację tarasu - podaje mazowiecki wojewódzki konserwator.

Zamek Gostyniński posiada wyjątkową wartość historyczną i artystyczną. Wpisany jest do rejestru zabytków. W galerii zdjęcia sprzed i po realizacji inwestycji.

Historia zamku jest długa. Z badań archeologicznych wynika, że już między VI a VIII wiekiem na lewym brzegu Skrwy funkcjonował obronny gród wraz z podgrodziem. Znajdował się on na handlowym szlaku łączącym Kujawy i Mazowsze z Rusią. Przebiegały tędy również szlaki bursztynowy oraz solny.

W czasie rozbicia dzielnicowego osada znajdowała się na pograniczu Kujaw i Mazowsza. Ówczesny gród budowany był na wzniesieniu między Jeziorem Kocioł a Jeziorem Czarnym. Na sąsiednim wzgórzu rozwijało się podgrodzie. Tam także pobudowany został kościół Świętego Jakuba.

- W połowie XII wieku Konrad I Mazowiecki podjął decyzję o rozbudowie grodu, który z czasem stał się przedmiotem sporu między Bolesławem II Mazowieckim i jego bratem Konradem II Czerskim. W 1300 roku gród obronił się przed oblężeniem dewastującego polskie ziemie Wacława II Czeskiego. Około 1326 roku Gostynin oblegany był też przez Władysława Łokietka, który chciał zmusić do uległości rządzącego Mazowszem Wacława Płockiego popierającego Krzyżaków i Czechów – opisuje zamek-gostynin.eu.

W 1329 roku Gostynin stał się kasztelanią, a pierwszym kasztelanem został Paweł, wymieniony w dokumencie z 1345 roku. 

- W 1352 roku Siemowit III jako pierwszy użył tytułu księcia gostynińskiego. Prawdopodobnie to właśnie jemu Gostynin zawdzięcza początek budowy zamku na usypanym specjalnie w tym celu wzgórzu – przypomina wspominanie źródło.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama