Reklama

Reklama

Nowy dopalacz sieje postrach. Jest silnie uzależniający i śmiertelnie niebezpieczny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Nowy dopalacz sieje postrach. Jest silnie uzależniający i śmiertelnie niebezpieczny - Zdjęcie główne

GIS ostrzega przed skutkami zażycia nowego dopalacza | foto poglądowe/archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nasz region to niestety największe w Polsce zagłębie dopalaczy. Choć już nie tak "medialne" jak kilka lat temu, wciąż nie wypadły z obiegu, a ich grono powiększa się o kolejne niebezpieczne substancje. Najnowszą z nich jest α-PHiP, spotykana często pod nazwą 'Funky". O skutkach zażycia nowego dopalacza alarmuje Główny Inspektor Sanitarny - narkotyk jest silnie uzależniający, działa z opóźnieniem i łatwo go przedawkować.

Reklama

Psychozy, zatrucia, zgony

 

GIS alarmuje, że od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.

- Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów - ostrzega Inspektor. 

Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.

 α-PHiP jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.).

U osoby po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić: nadmierne pobudzenie; halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, zgon.

 

Region łódzki królem dopalaczy

 

W roku 2010 weszła z życie ustawa delegalizująca sprzedaż dopalaczy w Polsce, w wyniku czego zamknięto około 1400 sklepów i punktów handlowych prowadzących sprzedaż dopalaczy. W nowelizacji z 2015 roku ponad 100 substancji o działaniu psychoaktywnym, które są wykorzystywane do produkcji dopalaczy, zostało uznanych za narkotyki, a ich produkcja, dystrybucja i posiadanie dopalaczy zawierających te substancje podlega takim samym regulacjom prawnym i karom, jak te za handel narkotykami.

Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że województwo łódzkie zdecydowanie przoduje pod względem notowanych zatruć dopalaczami. W 2020 roku było ich 250. Co prawda obecne dane prezentują się o wiele korzystniej niż w latach 2015-2016, kiedy to w regionie łódzkim odnotowano blisko 3 tysiące podobnych przypadków. Niemniej problem dopalaczy w naszym regionie wciąż jest aktualny. 

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem dopalaczy. Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy