Reklama

Nożowniczka z Łaniąt wyjdzie na wolność?! "Rodzą się takie obawy"

Opublikowano:
Autor:

Nożowniczka z Łaniąt wyjdzie na wolność?! "Rodzą się takie obawy" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Anna W., która zadźgała w sierpniu ubiegłego roku 28-letnią kobietę została uznana za niepoczytalną, o czym informowaliśmy W TYM MIEJSCU. Ten fakt zbulwersował mieszkańców i odbił się niezwykle szerokim echem. Teraz w tej sprawia pojawił się kolejny rozdział. Poseł Tomasz Rzymkowski zwraca się do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.

- Lokalne media kutnowskie poinformowały o stwierdzeniu niepoczytalności 39-letniej kobiety podejrzanej o zabójstwo 3 sierpnia 2018 r. w Łaniętach (pow. kutnowski) 28-letniej kobiety i usiłowanie pozbawienia życia 15-latka. Wynik badania po obserwacji sądowo-psychiatrycznej wywołał zdumienie i oburzenie opinii publicznej. Internet dostarczył komentarzy, których przekaz emocjonalny nie nadaje się do cytowania, ale fakty brzmią wiarygodnie. Wiejskie społeczności charakteryzują głębsze relacje, które dostarczają najczęściej bogatej wiedzy o ludziach je tworzących i niemal wykluczają anonimowość mieszkańców. Obywatele nie mogą zrozumieć, dlaczego osoba prowadząca na co dzień aktywne życie (własna działalność gospodarcza, wyjazdy do pracy za granicę, wychowywanie dziecka), która w ich oczach nie zdradzała swoim zachowaniem zaburzeń świadomości, nagle z dnia na dzień została określona jako niepoczytalna – podkreśla poseł ugrupowania Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski.

Parlamentarzysta w dalszej części pisma dodaje, że ta sprawa budzi skojarzenia z niedawnym zabójstwem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

- Rodzą się obawy, że podejrzana niedługo wyjdzie na wolność i będzie stanowić niebezpieczeństwo dla kolejnych osób. Takie społeczne reakcje warto uśmierzyć rozwianiem nagromadzonych wątpliwości – zauważa Rzymkowski.

O tych społecznych wątpliwościach także pisaliśmy na naszych łamach na podstawie reportażu naszych kolegów z Radia Łódź (KLIK).

Poseł na koniec zadaje szereg pytań:

1. W wypadku zachowanej poczytalności groziłoby wspomnianej kobiecie dożywotne pozbawienie wolności. Jak długi pobyt w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym grozi jej w sytuacji braku poczytalności? Jakie możliwości wyboru ma sąd przy określaniu długości okresu przebywania w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym? Kto może wnioskować o zmianę długości okresu przebywania osoby niepoczytalnej w zakładzie zamkniętym?

2. Jakie badania składają się na obserwację sądowo-psychiatryczną?

3. Kto i na podstawie jakich kryteriów wyznacza do danej sprawy biegłych, którzy decydują o ewentualnej obserwacji sądowo-psychiatrycznej? W jaki sposób lekarz psychiatra zostaje biegłym sądowym i kiedy może stracić takie uprawnienia?

4. U ilu osób podejrzanych o popełnienie zabójstwa stwierdzono brak poczytalności w latach 2016-2018, a u ilu w tym samym okresie stwierdzono poczytalność ograniczoną w znacznym stopniu? Proszę o podanie informacji z rozbiciem na poszczególne lata oraz procentowy udział obu grup w ogólnej liczbie podejrzanych o zabójstwo w każdym roku.

5. Czy wystąpiły w latach 2016-2018 przypadki zmiany opinii sądowo-psychiatrycznej polegające na stwierdzeniu w sądzie II instancji braku bądź znacznego ograniczenia domniemanej w sądzie I instancji poczytalności lub też stwierdzeniu w sądzie II instancji poczytalności, której brak lub ograniczenie orzeczono w sądzie I instancji? Proszę podać liczby z rozbiciem na poszczególne lata.

O stanowisku ministerstwa sprawiedliwości w tej sprawie na pewno poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE