Reklama

Obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą

Opublikowano:
Autor:

Obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

W programie obchodów:

- msza św. polowa,
- oficjalne podniesienie flagi państwowej – hymn państwowy,
- otwarcie uroczystości przez Prezydenta Miasta Kutno,
- apel pamięci,

- wręczenie medali „Pro Patria” oraz „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”,
- składanie kwiatów przy tablicy gen. Tadeusza Kutrzeby,
- zwiedzanie Muzeum Bitwy nad Bzurą,
- żołnierski poczęstunek,
- pokaz kawaleryjski oraz prezentacja człogu TKS.

Przed Muzeum Bitwy nad Bzurą prezentowana będzie Polska Tankietka TK-S z okresu II RP. "Tankietkami" nazywano lekkie bezwieżowe czołgi rozpoznawcze TK (TK-3) i TKS, które były podstawowymi i najliczniejszymi pojazdami pancernymi Wojska Polskiego przed wojną. Pojazd, który będzie prezentowany w Kutnie pochodzi z kolekcji pana Jacka Kopczyńskiego i był pierwszym oryginalnym polskim pojazdem, jaki można było zobaczyć w ruchu na terenie Polski od września 1939 roku. Prezentacja ta miała miejsce w czasie rekonstrukcji bitwy nad Bzurą we wrześniu 2005 r. Tankietka została odkupiona od norweskiego rolnika mieszkającego za kołem podbiegunowym, któremu służyła za ciągnik rolniczy. Pojazd ten pochodzi z 1936 roku i posiada pewne niestandardowe rozwiązania np. brak chorągiewek sygnalizacyjnych.

Obchodom towarzyszy rajd motocyklowy Szlakiem walk nad Bzurą, który odbędzie się w dniach 20-22 września na terenie powiatu kutnowskiego.

W sobotę 21 września od godz. 15.00 na Placu Marsz J. Piłsudskiego rozgrywać się będą zadania rajdowe, m. in. wolna jazda, slalom czy konkurs elegancji. Pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 będzie można oglądać zabytkowe motocykle, natomiast od 15.30 do 17.00 wystawę hełmów, prezentację w mundurach oraz prezentację Sierpeckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Segreh.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE