Reklama

Reklama

Od kiedy wyższe stawki za śmieci? Urząd przypomina

Opublikowano: 14 sierpnia 2019 12:15
Autor:

Od kiedy wyższe stawki za śmieci? Urząd przypomina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miasto Kutno poinformowało mieszkańców, że już od 1 sierpnia obowiązują nowe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Reklama

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Kutno z dnia 27 czerwca br. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłat(Dz.U. Woj. Łódzkiego z 2019 r. poz. 4023) stawki wynoszą odpowiednio:

 • za odbiór i zagospodarowanie odpadów zbieranych selektywnie – 18 zł na mieszkańca za miesiąc,
 • za odbiór i zagospodarowanie odpadów zbieranych nieselektywnie – 26 zł na mieszkańca za miesiąc.

Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest konsekwencją rozstrzygniętego postępowania przetargowego, dotyczącego wyboru podmiotu odpowiedzialnego za odbiór i zagospodarowanie odpadów i wysokości kwoty, jaką za odbiór i zagospodarowanie odpadów zaoferowała jedyna firma biorąca w nim udział. Złożona oferta zmusza do podniesienia obowiązujących stawek, gdyż wysokość wpływów, jakie miasto obecnie uzyskuje od mieszkańców, w oparciu o obowiązujące opłaty, nie pokryje kosztów funkcjonowania systemu, uwzględniających wyniki przetargu.

Wśród czynników mających wpływ na zwiększenie kosztów systemu, za istotny należy uznać wzrost opłat za korzystanie ze środowiska, w tym za składowanie i magazynowanie odpadów, w postaci tzw. opłaty marszałkowskiej, której wysokość jest ustalana w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Obecnie wynosi ona 170 zł za tonę odpadów, natomiast od 2020 r. wzrośnie do 270 zł za tonę. Do innych należą nowe obowiązki nałożone na podmioty prowadzące instalacje zajmujące się zagospodarowaniem odpadów, przez ustawę o odpadach, dotyczące uruchomienia systemów przeciwpożarowych i monitoringu a także wzrost płacy minimalnej, cen paliw i energii.

Ogłaszając przetarg Miasto zobowiązane było ponadto do dostosowania systemu zbiórki odpadów do przepisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19, z 2018 r. poz. 2482). Konsekwencją wprowadzanych zmian jest zwiększenie ilości pojemników i worków, jakie musi dostarczyć operator, zwiększenie częstotliwości kursów pojazdów odbierających odpady i zużycia paliwa.

Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, system gospodarki odpadami w gminie ma funkcjonować na zasadzie samofinansowania, tzn jego koszty muszą być pokrywane przez gminę z opłat uiszczanych przez właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady. Należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi czyli tzw „opłaty śmieciowej” należy wpłacać (bez wezwania) w kasie Urzędu Miasta lub na indywidualny nr konta bankowego, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Pierwszą opłatę, według nowej stawki, należy uiścić do 15 września br.

W przypadku wcześniejszego uiszczenia opłaty za miesiąc sierpień i kolejne miesiące, należy dokonać dopłaty do wysokości nowych stawek obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r.

- Informujemy również, że zmiana stawek nie powoduje obowiązku złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wszelkie zmiany dotyczące danych zawartych w złożonej deklaracji (np. zmiana liczby osób, zmiana miejsca zamieszkania itp.) należy zgłaszać w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kutno pokój 327 - informuje UM Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)
 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  aaa

  Mery , każdy działkowiec na swej działce posiada kompostownik, a pozostałe śmieci są segregowane. Jeśli masz ochotę się przekonać , odpisz to cię zaproszę .

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Mieszkaniec

  Bardzo mnie ciekawi jak spółdzielnie kontrolują osoby wynajmujace mieszkania jak są odprowadzane opłaty. Jestem przekonana że nikt tego nie sprawdza. Może któryś RADNY tym się zajmie bo każdy powinien być rozliczamy uczciwie,a nie jeszcze płacić za czyjś interes. Przypuszczam, że są to ogromne pieniądze w mieszkaniach jest zameldowania jedną osoba a mieszka kilka i kto udowodni!

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Adi567

  A co zrobi spółdzielnia z wieśniakami którzy ok 1 w nocy przywożą tony śmieci i wywalają je do kontenerów przypisanych do bloków spółdzielczych?! Kto ma za to zapłacić???????!!!!!!

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Mery

   Słuszna uwaga. Nikt tego nie kontroluje.Ponadto śmieci do pojemników przynoszą lub przywoza dzialkowicze i my lokatorzy mamy za wszystko płacić? Jakie rozwiązanie ma spoldzielnia

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  M

  Przewaznie fontanny

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  MaxSegregatus

  W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Mieszkaniec

  To niech dają worki jak się należy , bo u mnie tylko dają żółte. Innych worków nie dostałem. Jak mam więcej ściętej trawy to worki sam muszę sobie kupić i to jeszcze w odpowiednich kolorach . Poza tym worki nieraz zucają przed ogrodzeniem posesji a resztę wiatr robi swoje. Jak znajdziesz swoje worki to dobrze. Sami pracownicy zaśmiecają środowisko.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Nicko

   Niestety. Trzeba się pofatygować na Łąkoszyńską lub "przypilnować" panów odbierających odpady. Masz trawę - kup sobie kompostownik. Przydatna rzecz. Pozyskany kompost zasili grządki.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Zzz

  Ja tylko nie rozumiem jednego, ceny poszły w górę, ale odpowiednich kontenerów jak nie było tak nie ma.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  702

  Powinno być inaczej lidl przejął tonsmayera i dlatego idą stawki do góry

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Bob

  Ino trzeba teraz znalesc dozorce smietnika bo jak maja udowodnik kto sortuje smieci a kto nie

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  struktura

  Zastanawiające, że jak jest informacja o podwyżce wywozu cen śmieci to informuje urzad miasta. A jakurat są jakieś informacje mile dla mieszkańców to informuje prezydent i zastępcy.