Reklama

"Oddaj sercu myśl": Tak będzie wyglądać wyjątkowa płyta powstająca w Kutnie

Opublikowano:
Autor:

"Oddaj sercu myśl": Tak będzie wyglądać wyjątkowa płyta powstająca w Kutnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Fundacja Wspieramy Kutnowską Medycynę, która powstała, by zebrać środki na remont oddziału wewnętrznego kutnowskiego szpitala, zaprezentowała okładkę i tytuł charytatywnej płyty, mającej ukazać się już niebawem. Na krążku znajdzie się około 16 utworów nieodpłatnie przekazanych przez zespoły i wykonawców zarówno z Kutna, jak i z całej Polski. Różnorodność gatunkowa będzie ogromna — od rocka i metalu do jazzu i bluesa.

Charytatywna płyta to pierwszy duży projekt, z którym fundacja chce wyjść do mieszkańców - nie tylko Kutna, ale i całej Polski. Po wielu rozmowach i negocjacjach wiadomo już, że na płycie znajdzie się całe spektrum muzyczne, poznaliśmy już także projekt okładki i tytuł albumu.

- Mamy już projekt pierwszej strony okładki naszej płyty charytatywnej, stworzony przez Roberta Stankiewicza, który również dwukrotnie wystąpi na tym albumie jako wokalista w duecie Dźwiękosłowie I&R (wykonując piosenką "Tu i teraz", napisaną celowo dla nas!) oraz z zespołem Odium - informuje fundacja Wspieramy Kutnowską Medycynę.

A kto pojawi się na płycie? Oto artyści, którzy zgodzili się pomóc w szczytnym celu:

Big Cyc i Czarno-Czarni - dwa powiązane ze sobą zespoły znane z rytmicznych, energicznych kompozycji i satyrycznych tekstów. Jeden gra rock z elementami ska, drugi - z domieszką swingu. Więcej pisać nie trzeba, bo chyba wszyscy je znamy.

Tadeusz Woźniak - autor słynnej piosenki "Zegarmistrz światła", laureat festiwalu w Opolu w 1972 r., współpracownik Czesława Niemena i - o czym wie mniej osób - autor muzyki do setek utworów innych wykonawców, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Michała Bajora czy Krystyny Prońko. Współpraca z tym artystą stała się możliwa dzięki pani Iwonie Pietras-Malinowskiej, za co również jej serdecznie dziękujemy!

Sebastian Riedel & Cree - zespół bluesowo-rockowy, którego liderem jest syn Ryszarda Riedla. Chyba nie wymaga dłuższego wprowadzenia, zwłaszcza że niedawno wystąpił w Kutnie na tegorocznej majówce (była to część trasy koncertowej "Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu").

Trio jazzowe Wojciech Karolak, Paweł Pańta, Arek Skolik - w tym zespole mamy pierwszego reprezentanta Kutna na naszej liście. Paweł Pańta zaczynał swoją edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Kutnie, potem ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie kontrabasu. Jest jednym z najbardziej znanych polskich kontrabasistów, gra również na gitarze basowej. Był członkiem supergrupy jazzowej Randy’ego Breckera i Włodka Pawlika, która za album "Night in Calisia", nagrany razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, zdobyła nagrodę Grammy w 2014 r. Utwór, który trio jazzowe nam przekaże w swoim wykonaniu, to "Cherry" Krzysztofa Komedy.

Łydka Grubasa - jeden z pierwszych zespołów, który zgodził się przekazać fundacji swój utwór. To zespół grający metal z satyrycznymi tekstami, który już kilka razy wystąpił w Kutnie, a szczególną popularność zdobył dzięki występowi na festiwalu Pol’and’Rock (dawnym Przystanku Woodstock), gdzie walczy o nagrodę Złotego Bączka (w jej zdobyciu też możemy pomóc klikając TUTAJ).

ALASTOR - kutnowski zespół grający metal (w szczególności thrash). Istnieje już 33 lata i chociaż jego skład się zmieniał, Sławomir Bryłka i Mariusz Matuszewski grają w nim od początku. W środowisku metalowym jest doskonale znany w całej Polsce. Nie tylko występował na dziesiątkach festiwali, towarzysząc zespołom należącym do polskiej i światowej czołówki, ale też współorganizuje Rock&Rose Fest Kutno.

Ghetto - zespół, który nie klasyfikuje jednoznacznie swojej muzyki, ale można ją umiejscowić na pograniczu metalu, rocka, a nawet bluesa. Grupa zaczęła swoją działalność w 2006 r., a pierwszą płytę nagrała w Kutnowskim Domm Kultury pod opieką Radosława Rojewskiego. Zwycięzcy kilku konkursów, m.in konkursu młodych kapel na XIII Festiwalu im. Ryśka Riedla w 2011 r.

Anna Gadt (Anna Stępniewska) - jak sama pisze o sobie: improwizatorka, śpiewaczka, pianistka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie, a potem klasy fortepianu oraz wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest pedagogiem. W 2013 r. zdobyła tytuł doktora w dyscyplinie wokalistyka jazzowa. W 2018 r. była nominowana do Fryderyka w kategorii Artysta Roku. Koncertuje w całej Europie, ale nie zapomina o swoim rodzinnym mieście. Kameralne Centrum Teatru Muzyki i Tańca to najczęstsze miejsce jej kutnowskich koncertów.

Magda Ptaszyńska - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie oraz Akademii Muzycznej, im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Od lat zaangażowana we współtworzenie Stacji Kutno - Festiwalu Jeremiego Przybory i kilku innych kutnowskich wydarzeń muzycznych w naszym mieście, takich jak festiwal piosenki dziecięcej i młodzieżowej "Kwietnik", oraz w edukację dzieci i młodzieży, o czym świadczą liczne prowadzone przez nią warsztaty wokalne, z których wiele odbyło się w Kutnie (m.in. jako część składowa Letnich Spotkań Artystycznych).

Łukasz Kurpiewski - niesamowicie utalentowany gitarzysta, który również zaczynał od PSM w Kutnie. Laureat wielu konkursów, w tym Solo Życia w 2012 r. Od tamtego czasu coraz bardziej rozwija się muzycznie, stając się również kompozytorem, aranżerem i autorem tekstów. Ostatnio wymiata, komponując i grając rock progresywny. Posłuchajcie, bo to jest naprawdę dobre!

Kinga Sikora - śpiew to jedna z jej niezliczonych pasji i umiejętności. Regularna uczestniczka warsztatów wokalnych (m.in. Letnich Spotkań Artystycznych), zdobywczyni wysokich miejsc w konkursach i przeglądach (jak choćby niedawno na VIII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Rozdźwięki - Kutno 2018). Jednocześnie osoba bardzo zaangażowana w działalność i rozwój fundacji Wspieramy Kutnowską Medycynę.

Nightmares - zespół powstał w 2012 r. w Kutnie z inicjatywy byłych muzyków nieistniejącej kapeli Nightmare, grającej w latach 1988-1998 i mającej na koncie szereg koncertów z gwiazdami światowej muzyki heavy metalu (z dawnego składu obecnie pozostał Krzysztof Wiankowski, a do 2016 r. także Tomasz Wojtczak). Aktualny skład zespołu to: Paweł Pilch - wokal, Krzysztof Wiankowski - gitara basowa, Witold Figurski - perkusja, Kamil Boniński - gitara, Marcin Przybyszewski - gitara. Grupa spotkała się z uznaniem m.in. na festiwalu Gorock Festiwal, gdzie zajęła pierwsze miejsce w konkursie, a także na Bloodstock Metal 2 The Masses, na którym dotarła do półfinału. Grali w Sali Kongresowej. Niedawno wydali nową płytę pt. "Pamiętaj Synu Mój". Po raz ostatni można było ich usłyszeć na festiwalu ognia Fireproof.

Dźwiękosłowie I&R to owoc spotkania po latach dawnych muzycznych kompanów: Ireneusza Grzebieluchy (Iga & Igitata, Ghetto, ex Rott Weiler, Yard, Panharder, Blue Blue) oraz Roberta "Stryja" Stankiewicza (Odium, ex Alastor, Noizzer, Rott Weiler). Specjalnie dla fundacji napisali piosenkę "Tu i teraz", która znajdzie się na płycie.

Odium - thrashmetalowy zespół dowodzony przez gitarzystę Miłosza Głowienkę (ex Vierna). Po spotkaniu z Robertem "Stryjem" Stankiewiczem w gdańskim klubie Metro zespół pozyskał swojego wokalistę. Ciekawostka: wszyscy muzycy wchodzący w skład grupy urodzili się w Kutnie, a obecnie przyjeżdżają na próby i nagrania do Gdańska z kilku miast Polski (reszta składu poza już wymienionymi wokalistą i gitarzystą: Rafał Józefowicz - gitara, Mateusz Walichnowski - bas, Szymon Piotrowski - perkusja). Wkrótce zostaną opublikowane gotowe utwory Odium, a wśród nich piosenka "O Nikim, O Niczym", przekazana również na płytę fundacji Wspieramy Kutnowską Medycynę.


Fundacja "Wspieramy kutnowską medycynę" za główny punkt działalności postawiła zbieranie pieniędzy na remont jednego z oddziałów chorób wewnętrznych kutnowskiego szpitala. Działalność rozpoczęła w marcu bieżącego roku - pisaliśmy o tym TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE