reklama

Odżyły wspomnienia sprzed 20 lat

Opublikowano:
Autor:

Odżyły wspomnienia sprzed 20 lat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW centrum Kutna obchodzono dzisiaj dwudziestą rocznicę wyborów czerwcowych z 1989 roku. Hotel Rondo gościł chętnych do odświeżenia wspomień sprzed 20 lat, zgodnie z ogólnopolską akcją "Gazety Wyborczej". O 21.00 obchody przeniosły się na Plac Piłsudskiego, gdzie z balkonu ratusza zaśpiewali wokaliści Młodzieżowego Domu Kultury.

Przeżycia związane z pierwszymi demokratycznymi wyborami wspominała Katarzyna Kowalewska wraz z ówczesnym kandydatem do Sejmu, Zbigniewem Kamińskim. – Prowadziłam trzytygodniową kampanię wyborczą. Wywieszaliśmy tony plakatów, gdzie tylko się dało. Przejechałam moim Maluchem chyba z osiem tysięcy kilometrów. To był czas, kiedy cała Polska nabrała nadziei – opowiada. – Naszym zadaniem podczas czteroletniej kadencji było pilnowanie, by Polska była właściwie prowadzona – dodaje Z. Kamiński.

Zdaniem Krzysztofa Bździela, który zaśpiewał i zagrał m.in. słynne "Mury" Jacka Kaczmarskiego, należy pielęgnować pamięć o wydarzeniach związanych z upadkiem komunizmu. – Nie boję się nazywać 4 czerwca 1989 roku dniem odzyskania niepodległości. Natomiast piosenki Kaczmarskiego wciąż są aktualne i poruszają mnie – mówi. Podczas koncertu można też było usłyszeć m.in. piosenkę "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty. – Pamiętam, jak w latach 80-tych, za czasów studiów takich piosenek można było słuchać tylko po cichu gdzieś w akademiku – opowiada Sylwia Stasiak, pracownik Muzeum Regionalnego.

– Niewątpliwie 4 czerwca 1989 roku był otwarciem drogi do wolnej, demokratycznej Polski. Dlatego zaprosiliśmy na dzisiejszą uroczystość wszystkich mieszkańców Kutna, dla których jest to wartościowa data. Nikogo przy tym nie wyróżnialiśmy – komentuje Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent miasta.

Jak przyznają zapytani przez nas mieszkańcy Kutna, którzy przybyli na uroczystości, przyciągnęła ich propozycja artystyczna oraz widowiskowy pokaz fajerwerków. Z sentymentem wspominają przełom lat 80-tych i 90-tych. Uważają jednak, że miejska impreza trwała zdecydowanie za krótko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE