Kto podróżuje jesienią?
- Jeszcze w wakacje zauważyliśmy tendencje do przedłużania urlopów na wrzesień - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl. - Wiele osób specjalnie przełożyło swoje urlopy na czas zaraz po zakończeniu wakacyjnego sezonu, by uniknąć tłumów i mieć wybór przy rezerwacji noclegu. Zainteresowanie jesiennym wypoczynkiem jest o wiele większe niż rok temu, a terminy wrześniowe rozchodzą się w naprawdę szybkim tempie – dodaje.
Aktualnie najczęściej podróżują osoby, których nie dotyczy rok szkolny: studenci, single, seniorzy, rodziny z dziećmi, które jeszcze nie rozpoczęły edukacji a także ci, którzy odchowali już swoje pociechy.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w weekendy. Wtedy turystyczne miejscowości wypełniają się także dziećmi, które rozpoczęły już nowy rok szkolny. W obiektach noclegowych wrześniowe weekendy cieszą się ogromną popularnością.
Morze czy góry – co króluje we wrześniu?
W same wakacje największym zainteresowaniem polskich turystów cieszył się rejon Morza Bałtyckiego, gdzie trafiło ponad 60 proc. wszystkich rezerwacji i zapytań dotyczących wolnych noclegów w lipcu oraz sierpniu. Według ekspertki portalu Nocowanie.pl preferencje dotyczące wrześniowych wyjazdów są bardziej urozmaicone. Turyści interesują się bowiem zarówno górami, jak i morzem.
Aktualnie Polacy wykazują jednak największe zainteresowanie wypoczynkiem w górach. Urlopowicze liczą na to, że na popularnych szlakach zrobi się luźniej, a także znikną wszechobecne kolejki. Na topie są w tej chwili Zakopane, Karpacz i Szczawnica. Nad morzem za to królują Gdańsk, Kołobrzeg i Międzyzdroje. Wszystkie te miejsca zapewniają atrakcje na każdą pogodę.
Wyjazd jesienią – czy się opłaca?
Właściciele noclegów podkreślają, że zainteresowanie wypoczynkiem w pierwszych tygodniach września jest naprawdę duże, co wiąże się nie tylko z mniejszą liczbą turystów i większym spokojem, ale też korzystnymi cenami.
- Największym zainteresowaniem cieszą się trzy pierwsze tygodnie września - z naciskiem na weekendy, choć i w dni powszednie chętnych na wyjazd jest sporo. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli ktoś dopiero myśli o takim wyjeździe – dodaje Kamila Miciuła-Szlachta.
Najem noclegów we wrześniu często kosztuje mniej niż w szczycie sezonu turystycznego. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej pod koniec miesiąca oraz w październiku. Przede wszystkim, ze względu na mniejszy ruch turystyczny, dostępnych jest dużo więcej atrakcyjnych hoteli i pensjonatów, a ceny często prezentują się jeszcze korzystniej. Pogoda także napawa optymizmem – według synoptyków wrzesień i początek października zapowiadają się słonecznie i w miarę ciepło. Nic, tylko brać urlop i wyjeżdżać.