reklama
reklama

Ostra reakcja kutnowskich radnych. Sprawa trafi do ministerstwa i wojewody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/ KCI

Ostra reakcja kutnowskich radnych. Sprawa trafi do ministerstwa i wojewody - Zdjęcie główne

Ostra reakcja kutnowskich radnych. Sprawa trafi do ministerstwa i wojewody | foto poglądowe/ KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCoraz większy rozgłos zyskuje temat planowanej likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie. Podczas ostatniego posiedzenia uchwałę w tej sprawie podjęli radni miejscy. Ich apel, w którym zdecydowanie sprzeciwiają się zamknięciu kutnowskiego oddziału, zostanie przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewody Łódzkiego i Łódzkiego Kuratorowi Oświaty.
reklama

Kutnowska delegatura do likwidacji

O planowej likwidacji kutnowskiej delegatury informowaliśmy w minionych tygodniach na łamach KCI. Zasłyszane przez nas doniesienia potwierdziły się po korespondencji w rzecznikiem prasowym Kuratorium Oświaty w Łodzi. Otwarty we wrześniu 2021 r. oddział w Kutnie ma zakończyć swoją działalność.

To spotkało się ze sprzeciwem pracowników delegatury i szefów placówek oświatowych z powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego i poddębickiego. Temat z sejmowej mównicy poruszyła także kutnowska posłanka, Paulina Matysiak. Sprawa trafiła w zeszłym tygodniu pod obrady Rady Miasta Kutno. Rajcy podjęli uchwałę, wystosowując oficjalny apel ws. planów likwidacji kutnowskiej delegatury.

reklama

Trafił on do przewodniczącego rady, który przekaże apel Ministrowi Edukacji Narodowej, Wojewodzie Łódzkiemu, Łódzkiemu Kuratorowi Oświaty, kutnowskim parlamentarzystom i mediom.

Ostry sprzeciw rady miasta

 

- Wobec napływających informacji dotyczących zamiaru likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie, Rada Miasta Kutno wyraża zdecydowany sprzeciw wobec takiego działania - piszą radni - W opinii Rady, funkcjonowanie na terenie Kutna Delegatury Kuratorium Oświaty, bezsprzecznie przyczynia się do efektywnej realizacji zadań w zakresie edukacji, realizowanych przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe działające na terenie powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego i poddębickiego (łącznie ok. 180 instytucji oświatowych), tym samym wpływa na jakościowy wzrost podejmowanych przez szkoły, ale także i przez samorządy terytorialne, zadań oświatowych - czytamy dalej w treści apelu. 

reklama

Radni argumentują, że obecność przedstawicielstwa Kuratora Oświaty w terenie jest traktowana jako wyraz troski rządzących o dobro edukacji młodego pokolenia Polaków. 

- Bliskość instytucji dbającej o przestrzeganie przepisów prawa, nadzorującej jakość funkcjonowania elementów systemu oświaty oraz często podejmowane działania mające na celu inspirowanie i uaktywnianie twórczego potencjału dyrektorów i zespołów nauczycielskich, jest przez nas zauważane i wysoko oceniane.

Radni przyznają, że trudno im się zgodzić z uzasadnieniem Kuratorium Oświaty w Łodzi, że w obecnych warunkach komunikacyjnych likwidacja Delegatury w Kutnie nie wpłynie na sprawność wykonywania  zadań wynikających  z nadzoru pedagogicznego i związanych ze wsparciem szkół w realizacji procesu dydaktycznego. 

reklama

Zdaniem rady miasta brak Delegatury w Kutnie przyczyni się do pogłębianie defaworyzacji terenów położon7ch z dala od dużych aglomeracji miejskich, deprecjonowania ich potencjału i dalej postępującej degradacji społecznej.

- Trudno będzie rodzicowi czy uczniowi szybko skontaktować się z przedstawicielem nadzoru pedagogicznego i rozwiązać swój problem. Spotkania, narady i odprawy organizowane przez Delegatury odległe od Kutna wymuszają, zbędne w naszej ocenie, dodatkowe nakłady finansowe i czasowe dyrektorów i pracowników samorządowych zajmujących się sprawami oświaty.

Rajcy przypominają, że funkcjonowanie terenowych przedstawicielstw Kuratorium Oświaty rozpoczęło się w Kutnie jeszcze przed reformą administracyjną kraju. Nieprzerwanie, w formie Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty, od 1990 do 2010 r. 

- Ponadto, w kontekście potrzeby współdziałania dwóch organów — sprawującego nadzór pedagogiczny — dbającego o realizację polityki oświatowej państwa i prowadzącego — dbającego o finansowe zabezpieczenie realizacji zadań oświatowych, które w przypadku Kutna znacznie przekracza środki otrzymywane w ramach subwencji oświatowej, zdziwienie nasze budzi fakt zaniechania konsultacji z samorządami w tak ważnej społecznie kwestii. 

W opinii rady "Planowane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty zmiany stanowią jawny przykład lekceważenia idei partycypacji społecznej i braku poszanowania potrzeb i oczekiwań uczniów i ich rodziców, nauczycieli i kadry zarządzającej instytucjami oświatowymi".

- Apelujemy do Pani Minister Edukacji Narodowej, Pani Wojewody Łódzkiej, do Pana Łódzkiego Kuratora Oświaty o zrewidowanie  koncepcji dotyczącej funkcjonowania nadzoru pedagogicznego w województwie łódzkim i zaniechanie realizacji pomysłu likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Lodzi z siedzibą w Kutnie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama