Otwarcie atrakcji niedaleko Kutna
Mowa o skansenie w Kwiatówku i grodzisku w Tumie. Są to miejsca o wyjątkowych walorach historycznych.
- Grodzisko w Tumie to pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Stanowi najstarszy element średniowiecznej Łęczycy – pisze facebookowy profil Centralny ŁUK Turystyczny.
Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną.
- W archeologiczno-historycznym krajobrazie Polski istnieją miejsca, które są żywymi, choć niemymi świadkami przeszłości ziem polskich. To miejsca, które mimo upływu wieków nawet dziś możemy rozpoznać jako wyjątkowe i które same z siebie przykuwają uwagę. Wyróżniają się właściwą sobie wyjątkowością i sprzyjającym otoczeniem, co w połączeniu tworzy unikalny charakter – czytamy na tum.maie.lodz.pl.
Takim miejscem bez wątpienia jest średniowieczny zespół Tumu – Łęczycy, łącznik pomiędzy dziejami Polski we wczesnym i późnym średniowieczu, który przetrwał do naszych czasów w formie absolutnie unikalnej.
Grodzisko w Tumie oraz Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska stanowią integralną część Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
To wyjątkowe miejsce po przerwie zimowej wkrótce znów zostanie otwarte dla zwiedzających. Zapowiedziano, że będzie miało to miejsce 2 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.