Od 8 stycznia pacjent od lekarza otrzyma skierowanie na leczenie u specjalisty czy na badanie TK tylko w formie elektronicznej. Pacjent, który zalogował się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – dostanie 4-cyfrowy kod SMS-em lub e-skierowanie mejlem w formie dokumentu pdf. Pacjent, który nie ma IKP, otrzyma od lekarza wydruk informacyjny z 4-cyfrowym kodem. Aby umówić się na wizytę czy badanie wystarczy podać telefonicznie kod i numer PESEL lub pokazać w rejestracji wydruk informacyjny. Po zarejestrowaniu e-skierowanie jest blokowane. Na jego podstawie pacjent nie zarejestruje się już w innej poradni czy szpitalu.
- Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018 i zakończył 30 września 2019. Skuteczności wprowadzania rozwiązań e-zdrowia w naszym kraju sprzyja fakt, że robimy to ewolucyjnie. Zaczęliśmy od dość prostej funkcjonalności, jaką było elektroniczne zwolnienie. Był to doskonały sposób na wejście e-recept, których wystawia się o wiele więcej, w moim przypadku są to liczby idące w setki dziennie. E-skierowania będą kolejnym, istotnym krokiem na tej drodze - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jak pacjenci oceniają e-skierowanie: Na podstawie badań: ARC Rynek i Opinia, Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta i powiązanych z nim e-usług w ochronie zdrowia, listopad 2020.
· Ważnym aspektem wpływającym na wygodę korzystania z e-skierowania jest możliwość otrzymywania go w postaci SMS-a lub e-maila. Zdecydowana większość respondentów, którzy rejestrowali się na podstawie elektronicznego skierowania, otrzymała kod dostępu SMS-em (43%).
· Badani, którzy umówili się na podstawie e-skierowania na wizytę lub badanie, oceniają je pozytywnie (60%). Jedynie 2,3% ocenia je negatywnie, pozostali – neutralnie.
· Respondenci, którzy ocenili elektroniczne skierowanie pozytywnie, wskazywali głównie na takie jego zalety jak: wygoda (41%), brak konieczności bezpośredniego kontaktu z lekarzem, by je otrzymać (15%) czy oszczędność czasu (11%).
Do 31 grudnia prawie 43 tys. lekarzy wystawiło ponad 5 mln e-skierowań. Najczęściej było wystawiane do poradni okulistycznej (ponad 463 tys.), chirurgii urazowo-ortopedycznej (ponad 456 tys.) i chirurgii ogólnej (po-nad 403 tys.). Najliczniejszą grupą, która skorzystała w 2020 roku z tego rozwiązania, były osoby 61+ (prawie co czwarte e-skierowanie).
– E-skierowania przynoszą realne korzyści w warunkach pandemii, pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną specjalistyczną już wizytę lub badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję wirusa. Jednak możliwość wystawienia e-skierowania bez osobistej wizyty u lekarza jest korzystna nie tylko w czasie pandemii, ponieważ zwiększa dostępność do świadczeń dla osób m.in. z terenów wiejskich. Ponadto, system e-zdrowie (P1) automatycznie zarządza procesem rejestrowania wizyt, co eliminuje możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. W efekcie czas oczekiwania na konsultację lub badanie będzie krótszy – tłumaczy Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
E-skierowanie może być wystawione na:
ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne
leczenie szpitalne
· badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
rezonans magnetyczny
badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
badanie echokardiograficzne płodu.
E-skierowanie nie jest wystawiane na:
leczenie w uzdrowisku lub sanatorium
programy lekowe
rehabilitację
do szpitala psychiatrycznego.
W tych przypadkach skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tzn. w postaci papierowej.
Ponadto skierowanie może być wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer):
· nie ma dostępu do systemu e-zdrowie (P1) np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej
· wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości
· jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Bez skierowania
Nadal pacjent nie potrzebuje skierowania w żadnej formie do:
· psychiatry
· ginekologa i położnika
· onkologa
· wenerologa
· dentysty.
E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci:
SMS-a z 4 cyfrowym kodem
e-maila z pdf-em
wydruku informacyjnego e-skierowania
Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila pacjent musi się zalogować na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i wpisać numer telefonu lub adres e-mailowy.
Zalety e-skierowania:
Dla personelu medycznego i placówek medycznych
· System e-zdrowie (P1) sam dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania.
· Elektroniczne skierowania są zawsze czytelne, co znacznie usprawnia pracę przychodni i gabinetów lekarskich. Dzięki e-skierowaniom poprawia się jakość i czytelność dokumentacji medycznej.
· E-skierowania są tworzone na wystandaryzowanym szablonie skierowań. Dane osobowe pacjentów są lepiej chronione niż przy skierowaniu papierowym.
· Lekarz może kontrolować przebieg leczenia pacjenta, który udostępnił mu dane ze swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
· E-skierowania zapobiegają zapisywaniu się przez pacjentów na to samo świadczenie do różnych placówek, co istotnie wpływa na zmniejszenie kolejek.
Dla pacjenta:
· Nie trzeba przyjeżdżać do placówki w celu zapisania się na świadczenie – wystarczy telefon.
· Znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni – UWAGA! Na czas epidemii ten obowiązek był zawieszony, można przynieść skierowanie najpóźniej w dniu wizyty.
· Znika konieczność gromadzenia i archiwizowania papierowych skierowań.
· Pacjent ma stały dostęp do historii leczenia poprzez Internetowe konto Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl.
· Zgubienie e-skierowania jest niemożliwe.
Aktualne dane dot. e-skierowania w Polsce:
· dotąd wystawiono już ponad 5,8 mln e-skierowań przez prawie 43 tys. lekarzy (w listopadzie – 3 mln e-skierowań i 33 tys. lekarzy).
· Najczęściej było wystawiane do poradni okulistycznej (ponad 463 tys.), chirurgii urazowo-ortopedycznej (ponad 456 tys.) i chirurgii ogólnej (po-nad 403 tys.). Najliczniejszą grupą, która skorzystała w 2020 roku z tego rozwiązania, były osoby 61+ (prawie co czwarte e-skierowanie).
· tylko w grudniu wystawiono 1 138 658.
· e-skierowania wystawia 70% podmiotów.
· w ostatnim tygodniu przyrost był na poziomie 160 podmiotów (miesiąc temu tygodniowo przybywało około 140 podmiotów).
Łódzkie- eskierowanie
· wystawiają 532 placówki medyczne
· wystawiono już 311 tys. e-skierowań
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.