Nietypowe odkrycie w ogrodzie
O tej sytuacji opowiada regionalistka z Kutna, Bożena Gajewska. Wczoraj poinformowała, że jeden z mieszkańców powiadomił ją o znalezieniu czegoś, co z pewnością ją zainteresuje.
- Myślałam, że takie rzeczy już się nie zdarzą. A jednak. Jest fragment macewy z cmentarza żydowskiego w Kutnie, odnaleziony po ponad 80 latach przez Bartosza Błaszczyka na własnej posesji podczas porządkowania ogrodu. Dziękuję za uważność, dziękuję za szacunek do historii Dziękuję też za zaufanie, jakim mnie obdarzyłeś – napisała Bożena Gajewska w mediach społecznościowych.
Regionalistka z naszego miasta przytacza historię miejsca w którym znaleziono fragment macewy. Jak opisuje podczas okupacji niemieckiej w tym miejscu mieszkał Niemiec. Wcześniejsi właściciele domu zostali wysiedleni.
Niemiec podwórko posesji wyłożył właśnie macewami.
- Andrzej Urbaniak (wówczas dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie i wiceprezes TPZK), podczas poszukiwań macew w latach 80-tych XX wieku na kutnowskich podwórkach, zauważył je. W 1986 roku właściciel tej posesji zgodził się na wydobycie macew (było ich około 15 sztuk) z ziemi i zostały one przekazane do ówczesnego Muzeum Regionalnego w Kutnie – relacjonuje Bożena Gajewska.
Jak dodała również znaleziony niedawno fragment nagrobka zostanie przetransportowany do Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Tam też są zdeponowane dotychczas odnalezione macewy.
- A może jeszcze gdzieś w Kutnie leżą macewy zagrzebane w ziemi? Dajcie znać. Dziękuję też Wiesławowi Paluchowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37”, za pomoc w poszukiwaniu macew. Od lat się przyjaźnimy i wspieramy w naszych działaniach – podkreśla regionalistka z Kutna.
Bożena Gajewska przypomina, że Jewish Kutno Group wraz z Yosef Kutner pozyskała zdjęcia fragmentów macew przechowywanych przez Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Dzięki mozolnej pracy zaangażowanych osób z Jewish Kutno Group, z tych fragmentów udało się im odtworzyć 100 kompletnych nagrobków, a kolejnych 60 częściowo.
- Tu możecie obejrzeć macewy z kutnowskiego cmentarza żydowskiego, które od ponad 30 lat czekają na powrót na cmentarz (LINK) – kończy B. Gajewska.
Przypomnijmy, że cmentarz żydowski w Kutnie został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Macewy wyrwano i wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta.
Do dziś zachowały się fragmenty poprzewracanych i zniszczonych nagrobków. Dzięki staraniom Andrzeja Urbaniaka, regionalistów, oraz członków Towarzystwa Przyjaciól Ziemii Kutnowskiej, zaczęto odzyskiwać i zabezpieczać żydowskie nagrobki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.