Reklama

Reklama

Pan Piotr wrócił do domu z nagrodą. W Gminie Kutno rozstrzygnięto konkurs [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 25 kwi 2022 11:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozstrzygnięto II Konkurs Poetycki im. im. Józefa Bohdana Zaleskiego z hasłem przewodnim "Patriotyzm w Poezji" pod patronatem Gminy Kutno. Wydarzenie odbyło się w Zespole Dworsko-Pałacowym w Leszczynku i organizowały je Centrum Kultury Gminy Kutno i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego.

Reklama

Na wstępie uczestników konkursu i gości przywitała Wójt Gminy Kutno. Justyna Jasińska podkreślała, że patron konkursu był wyjątkową osobą i aktywnie angażował się w patriotyczne działania Polaków.

- Józef Bohdan Zaleski był wybitnym poetą epoki romantyzmu, ale nie tylko. Ta postać zapisała się w historii jako wielki patriota. Urodził się na Ukrainie dokładnie 14 lutego 220 lat temu. W 1822 roku mieszkał właśnie w tym miejscu, przebywał tu około dwa lata – przypominała wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.

W trudnych czasach zaborów Zalewski był członkiem patriotycznych młodzieżowych organizacji, podczas Powstania Listopadowego był posłem sejmu powstańczego, walczył m.in. pod Sochaczewem i Grochowem.

- Czym jest patriotyzm? To nasza postawa, nasze człowieczeństwo, ale też postrzeganie naszego państwa, umiłowanie kraju, duma ponoszenia ofiary za niepodległość. Dzisiaj dobrze to czujemy, ponieważ nasi sąsiedzi są w stanie wojny i widzimy jak wysoką cenę ponoszą za obronę wolności i swojej ojczyzny. Z tego miejsca dziękuję wszystkim uczestnikom, autorom prac konkursowych i gratuluję zwycięzcom – mówiła Justyna Jasińska.

Następnym punktem uroczystości było nagrodzenie najlepszych prac. Nagrodzone wiersze czytali uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Poniżej lista osób nagrodzonych przez jury.

I kategoria wiekowa (12-17 lat):

II kategoria wiekowa (dorośli):

  1. Piotr Zemanek
  2. Magdalena Dryl
  3. Agnieszka Mędrzak-Sikora
 

Zakończeniem wydarzenia był recital Adrianny Godlewskiej, której akompaniował Marcin Mazurek.

Zwycięzca drugiej kategorii urodził się i mieszka w Bielsku Białej. Krótko opowiedział nam o swojej twórczości i samym wierszu, który okazał się najlepszy w II Konkursie Poetyckim im. Józefa Bohdana Zaleskiego (wiersz można przeczytać wchodząc do galerii zdjęć).

- Ten utwór to moje przemyślenia na temat historii i współczesności, przeżywania patriotyzmu przez Polaków. To mój punkt widzenia, moja relacja ze światem i z Polską – to jak ja to odbieram, jak to komentuję, jak widzę to wszystko co się dzieje – mówił Piotr Zemanek.

Poeta debiutował 35 lat temu, lecz pisaniem zajmował się już w wieku dziecięcym. Powiedział nam, że w swojej twórczości nieczęsto porusza tematykę patriotyzmu.

- To wiersz może nie wyjątkowy, ale pozycjonował bym go w pewnej niszy, aczkolwiek książka „Południk Greenwich” jest o podobnych kwestiach związanych trochę szerzej ze światem, jego brudami, niedoskonałościami społeczeństwa, które przejawiały się w historii i przejawiają się współcześnie – opowiadał Piotr Zemanek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy