Reklama

Reklama

Pandemia a zdrowie psychiczne. Kutnowskie licealistki uświadamiają rówieśników na Instagramie

Opublikowano: czw, 17 mar 2022 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zdrowy człowiek, to nie tylko sprawne ciało, a Instagram to nie jedynie bezmyślne scrollowanie ekranu. Dowodzą tego kutnowskie licealistki, które w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii", uświadamiają swoich rówieśników, jakie problemy psychiczne czyhają na nich w obecnych, trudnych czasach i gdzie szukać fachowej pomocy.

Reklama

Sześć dziewcząt - pięć uczennic I LO im. Henryka Dąrowskiego i jedna uczennica III LO z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica - oto autorki projektu pod nazwą "Pandemia w duszy", który od grudnia ubiegłego roku realizują na potrzeby olimpiady "Zwolnieni z teorii". 

Gwoli wyjaśnienia, "Zwolnieni z Teorii" to pierwsza w Polsce olimpiada,, pozwalająca na zrealiowanie w prawdziwym życiu autorskiego projektu społecznego. Uczniowie wykorzystują swoją Wiedzę w praktyce - nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet. 

Projekt "Pandemia w duszy" kutnowskie licealistki prowadzą na Instagramie. Tam umieszczają krótkie informacje na temat zdrowia psychicznego, opracowując je na podstawie artykułów naukowych, które następnie są sprawdzane przez zaprzyjaźnioną panią psycholog. Jak wyjaśniają dziewczęta, ich celem jest: uświadomienie społeczeństwa na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne, przedstawienie podstawowych informacji na temat zdrowia psychicznego oraz ukazanie gdzie można szukać pomocy w razie zauważenia u siebie bądź kogoś syndromów chorób psychicznych. 

Na profilu znaleźć można m.in. informacje na temat objawów i sposobów walki z depresją, wpływie pandemii na zdrowie psychiczne, jak i bezpłatne linie telefoniczne pomocy psychologicznej dla osob uciekających przed wojną w Ukrainie.

Pomysł na realizację projektu poprzez media społecznościowe nie jest zresztą przypadkowy. Właśnie poprzez Instargam najłatwiej dotrzeć do młodzieży. 

 - Chcemy, żeby informacje były rzetelne. Dodatkowo zaznaczamy, że jeśli ktokolwiek podejrzewa u siebie lub znajomego kłopoty psychiczne, lepiej udać się do specjalisty. W planach mamy również przeprowadzić krótki wywiad z psychologiem na temat skutków pandemii. Dostępny on będzie na naszym profilu - mówią licealistki. 

Pracę dziewcząt koordynuje mentorka, przydzielona w ramach olimpiady.

- Pomaga, doradza, jednak najważniejsze decyzje podejmujemy same. Wspiera nas dodatkowo szkoła, w razie problemów możemy zwrócić się do Pani Aleksandry Głuszcz - dodają.  

Młode kutnianku zamierzają ukończyć projekt 31 marca. Trzymamy kciuki!

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy