Reklama

Reklama

Patriotyczna uroczystość pod Kutnem. Upamiętnili wybuch powstania [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwają powiatowe obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W minioną niedzielę w parafii św. Wojciecha w Głogowcu odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych powstańców oraz koncert pieśni patriotycznych. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu kutnowskiego oraz parlamentarzyści z naszego regionu.

Reklama

- Sto sześćdziesiąt lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Już na zawsze pozostanie ono świadectwem wolności, pomimo klęski. Powstanie Styczniowe było ogromnym impulsem dla Polaków, by walczyć o wolność i zbudować wolną i niepodległą Polskę. To bardzo ważne, by upamiętniać tę datę - mówił podczas uroczystości starosta kutnowski Daniel Kowalik.

Na mszy obecni byli m.in.: senator Przemysław Błaszczyk, poseł Tadeusz Woźniak, starosta kutnowski Daniel Kowalik, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, członkowie Zarządu Powiatu Kutnowskiego Jolanta Pietrusiak, Tomasz Walczewski i Marek Kubasiński, przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Ciąpała,  wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Zdzisław Góreczny, radni - Marek Drabik i Ryszard Olesiński oraz wójt gminy Łanięta Tomasz Szczęsny.

Nie zabrakło też delegacji szkół dla których organem prowadzącym jest powiat kutnowski z pocztami sztandarowymi.

W poczcie sztandarowym powiatu kutnowskiego byli Tomasz Walczewski, Marek Kubasiński oraz Zdzisław Góreczny. Pozostałe poczty stanowili przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz powiatowych szkół: ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie, I LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie oraz ZS nr 1 im. St. Staszica w Kutnie.

- Obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Głogowcu i koncertem pieśni patriotycznych przygotowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, Zespół Szkół nr 3 im Władysława Grabskiego w Kutnie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie. W planach mamy także konkursy wiedzy o Powstaniu Styczniowym dla szkół średnich i podstawowych, konkurs fotograficzny, prelekcje, wycieczkę po Powiecie w miejsca związane z Powstaniem Styczniowym. W Żychlinie zorganizowane są także zawody strzeleckie. Program jest bardzo bogaty i zapraszam serdecznie do uczczenia rocznicy razem z nami. Konkurs fotograficzny zachęca do poznania miejsc, w sposób artystyczny, związanych z Powstaniem Styczniowym w Powiecie Kutnowskim – mówi Tomasz Walczewski, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

 

- Zdecydowaliśmy się na obchody właśnie Powstania Styczniowego, bowiem było to jedno z największych Powstań  i miało charakter specyficzny, rozpoczęło się politycznie. Do konkursu z wiedzy o Powstaniu Styczniowym dla szkół podstawowych wybraliśmy te szkoły, które noszą imię nawiązujące do Powstania bądź są najmniejsze w gminie. Konkursy poprzedzi prelekcja w dniu 16 lutego. Konkursy zorganizowane z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego dotyczą wydarzeń na terenie Powiatu Kutnowskiego.  Wycieczka jest ogólnodostępna, niebawem zostaną podane szczegóły zapisów. Wycieczka jest bezpłatna, po terenie Powiatu Kutnowskiego do miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym. W programie wycieczki będzie także mini turniej strzelecki z pistoletów pneumatycznych oraz ognisko. Zapraszam serdecznie – dodaje Marek Drabik Radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

Po zakończeniu koncertu młodzież oraz jej opiekunowie otrzymali upominki w podziękowaniu za piękny, patriotyczny koncert.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz zawieszenie kokardy powstańczej w miejscu upamiętniającym poległych w powstaniu styczniowym.

Info: Powiat Kutnowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy