Reklama

Reklama

Zabytki mogą zyskać dawną świetność. To szansa też dla tych z Kutna i regionu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na KCI dość często możecie czytać o zabytkach z Kutna i regionu, oraz oglądać ich zdjęcia. Niektóre są niemal we wzorowym stanie i nie można im nic zarzucić, inne są nieco zapuszczone, ale nadal wizualne plusy przykrywają minusy, po kolejnych wciąż widać, że to obiekty wyjątkowe, lecz z różnych powodów zapomniane, a jeszcze kolejne to cóż, po prostu sterty gruzu, lub w najlepszym wypadku nieźle zachowane ruiny.

Reklama

Dla tych obiektów, które pozostawiają nieco do życzenia pojawia się światełko w tunelu. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego informuje o programie „Łódzkie ratuje zabytki”, którego celem jest przywrócenie świetności zabytkom z woj. łódzkiego.

Poinformowano nas, że samorząd województwa przeznaczył na ten cel rekordową kwotę. Mowa o 10 milionach złotych. Właśnie został ogłoszony pierwszy tegoroczny konkurs.

Dodano, że nakłady na ratowanie najcenniejszych obiektów w woj. łódzkim rosną z roku na rok. Jeszcze w 2017 r. było to zaledwie niecałe 1,4 mln zł, w tym roku będzie to aż 10 mln zł. 

- Zabytki to materialne świadectwo naszej historii. Przekazują wiedzę o czasach, w których powstały. Dzięki pracom konserwatorskim ratujemy je i wydobywamy z nich, to co najcenniejsze -  mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego

Urząd Marszałkowski wylicza, że dzięki programowi odrestaurowano takie zabytki, jak Archikolegiata w Tumie, Bazylika w Studziannie-Poświętnem, Kościół parafialny w Sulejowie-Podklasztorzu, Kolegium Pijarów w Łowiczu czy Bazylika oo. Dominikanów w Gidlach. Dodano, że to tylko część z obiektów, które skorzystały na programie „Łódzkie ratuje zabytki”.

Dofinansowaniu podlegają prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego, Nabór wniosków potrwa do 17 lutego br.

W galerii nasze zdjęcia z kilku zabytkowych obiektów z powiatu kutnowskiego, którym renowacja zdecydowanie by się przydała. Potraficie je rozpoznać? Dajcie znać w komentarzach na naszym facebooku.

O dofinansowanie może się ubiegać każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Dotacja z budżetu województwa łódzkiego na wykonanie prac przy zabytku może być udzielona w wysokości do 50% całkowitej wartości planowanego zadania, w szczególnie uzasadnionych przypadkach - do 100%, przy czym maksymalna wnioskowana kwota dotacji nie może być większa niż 100 tys. złotych.

Szczegółowe informacje znajdują się W TYM MIEJSCU.

Nakłady na program „Łódzkie ratuje zabytki” w poszczególnych latach:

  • 2022 - 9 700 000
  • 2021 - 6 000 000
  • 2020 -  5 000 000
  • 2019 - 5 000 000
  • 2018 - 5 000 000
  • 2017 - 1 327 500

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy