Informacje miały zostać ujawnione już 14 czerwca, ale wówczas polski episkopat zdecydował się przełożyć przedstawienie danych, bo dał sobie jeszcze czas na ich opracowanie. W poniedziałek poznaliśmy wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce. Chodzi o okres od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku
„Od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach. 173 osoby (47 proc.) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób – 174 (47,3 proc.) – powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców.” – podało Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a to oznacza, że w sumie było 368 zgłoszeń.
Spośród zgłoszeń:
• 10 proc., czyli 38 przypadków uznano za niewiarygodne i odrzucono,
• 51 proc., czyli 186 zgłoszeń jest w trakcie badania,
• 39 proc., czyli 144 zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.
„Zarzuty popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich dotyczą 292 księży oraz zakonników. Wobec 58 z tych duchownych (20 proc.) zgłoszono więcej niż jeden zarzut.” – napisano w raporcie.
Połowę zgłosili osobiście
Połowa zgłoszeń pochodziła od samej osoby pokrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (48 proc.) lub poprzez pełnomocnika (2 proc.). W 11 proc. przypadków źródłem zawiadomienia był duchowny lub osoba zakonna z tej diecezji, w 4 proc. z innej diecezji. Kolejne 4 proc. spraw wyszło na jaw, gdy zawiadomienie złożył delegat z innej diecezji lub zgromadzenia. „Łącznie osoby duchowne są źródłem 19 proc. zgłoszeń. 8 proc. stanowią zawiadomienia złożone przez członków rodziny osoby pokrzywdzonej, a 5 proc. – przez inną osobę świecką.” – dodaje BP KEP.
Prymas prosi o przebaczenie
„Dane, które dziś prezentujemy, nie wyrażają w pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni. Są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób skrzywdzonych.” – powiedział delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. abp Wojciech Polak, który jest jednocześnie Prymasem Polski. Dodał: „Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie”.
To nie jest pierwszy raport
Episkopat jednocześnie przypomina, że pierwsze dane na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych zostały zebrane za okres 1990-2013 r. „Następnie w 2018 r. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski zebrał z wszystkich diecezji oraz zakonów męskich dane dotyczące zgłoszeń za okres od 1 stycznia 2014 do 30 czerwca 2018 r. Kwerenda opublikowana w marcu 2019 r. ujawniła 382 zgłoszonych przypadków z lat 1950-2018, z czego 198 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia, a 184 – osób pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.” – napisano w raporcie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.