Wielkie otwarcie Pałacu Saskiego w Kutnie. Festiwal, jakiego jeszcze nie było
Festiwal Saski “Król i Jego Pałac” odbędzie się w dniach 8 - 10 września na terenie Pałacu Saskiego, na placu Piłsudskiego oraz terenach rekreacyjnych nad Ochnią. 7 września imprezę poprzedzi natomiast konferencja naukowa pt. "Pałac Saski odkryty w miejskim pejzażu. Rewitalizacja na cele wystawiennicze Pałacu Saskiego podróżnego Augusta III i powstanie kompleksu muzealnego" (11.00 - 18.00; konferencja podzielona na trzy panele, wstęp za zaproszeniem).
Poniżej pełny program Festiwalu Saskiego:
Piątek, 8 września, Pałac Saski i plac Piłsudskiego
18.00 - 19.00 - otwarcie Festiwalu Saskiego - inscenizacja przyjazdu króla Augusta III do Pałacu Saskiego
20.00 - 21.00 - uroczyste otwarcie Święta Róży
21.00 - 22.00 - spektakl plenerowy "Królowa Róż"
Sobota, 9 września, Festiwal Saski "Król i jego pałac"
10.00 - 18.00 - zwiedzanie kompleksu muzealnego
Pałac Saski
10.00 - 20.00 - koncert muzyki barokowej, pokaz tańców, pokazy szermierki na szable i palcaty; warsztaty: kaligrafii, XVIII-wiecznych gier planszowych, układania i czesania fryzur, wiedzy geograficznej, kulinarne; spektakle: kukiełkowe dla dzieci, comedii dell'arte, plenerowy "Saskei szachy".
Pl. Piłsudskiego, ul. Narutowicza
10.00 - 20.00 - warsztaty dawnych rzemiosł
11.00 - 12.00 - warsztaty tańców dawnych
12.30 - 13.30 - uroczysta parada oddziałów wojskowych, salwa honorowa na cześć króla Augusta III
14.00 - 15.00 - warsztaty tańców dawnych
Tereny zielone nad Ochnią, ul. Bł. Ks. M. Oziębłowskiego
18.00 - 19.15 - rekonstrukcja bitwy pod Kotliskami 1745
Niedziela, 10 września
10.00 - 18.00 - zwiedzanie kompleksu muzealnego
Pałac Saski
10.00 - 20.00 - koncert muzyki barokowej, pokaz tańców, pokazy szermierki na szable i palcaty; warsztaty: kaligrafii, XVIII-wiecznych gier planszowych, wiedzy geograficznej, kulinarne; spektakle: kukiełkowe dla dzieci, comedii dell'arte, pokaz mody z XVIII wieku.
13.00 - 15.30 - larp w murach pałącowych "Kuchenne perypetie..."
15.00 - 16.00 - podsumowanie warsztatów tanecznych, wspólny występ i wybór najlepiej tańczącej pary
Pl. Piłsudskiego, ul. Narutowicza
10.00 - 16.00 - warsztaty dawnych rzemiosł
Pałac Saski: od ruiny po perłę architektury
Zniszczony przez pożar w 2003 r. kutnowski pałac Augusta III to unikatowy budynek z 1750 roku (czasów panowania dynastii Wettynów i unii polsko - saskiej), który w swoim zamierzeniu łączył dwie stolice: Warszawę i Drezno oraz miał zapewnić królowi wygodny odpoczynek podczas podróży na nowym trakcie pocztowym. Kutnowski pałac saski nazywany był także starą noclegownią lub pałacem królewskim, a także domem napoleońskim, gdyż dwukrotnie przebywał tu Napoleon.
Jak twierdzą specjaliści, to niepowtarzalny obiekt w skali europejskiej o konstrukcji szachulcowej, cenny dla szeroko pojętej kultury polskiej, jak i europejskiej. Jednak konstrukcja szkieletowa pałacu od ponad 150 lat nie była konserwowana.
Przed pożarem w styczniu 2003 r budynek, który był własnością miejscowego muzeum, był wynajmowany prywatnym przedsiębiorcom. Mieszkała tam również rodzina z dwójką dzieci, którą ewakuowano. Ogień wybuchł w nocy na parterze i szybko strawił część dachu i poddasza. Spaliła się niemal połowa budynku.
Rewitalizacja Pałacu Saskiego rozpoczęła się 2019 roku. W nowej przestrzeni muzealnej można zobaczyć wiele aspektów królewskiego życia Augusta III Sasa. Zajrzymy m.in. do królewskiej sypialni, jadalni czy kaplicy, w której władca Polski modlił się podczas pobytu w Kutnie. Wiele z ekspozycji poświęconych będzie podróży władcy, ponieważ Pałac Saski w Kutnie był jednym z przystanków króla na trasie z Warszawy do Drezna.
Prowadzone prace obejmują remont, przebudowę, częściową odbudowę i rozbudowę, oraz:
- budowę 2-kondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego,
- budowę 3 łączników w tym podziemnego łączącego pawilon ekspozycyjny z budynkiem pałacu,
- zagospodarowanie terenu oraz wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich ww. obiektów,
- remont oraz przebudowę budynku ratusza miejskiego.
12 maja tego roku Pałac Saski w Kutnie znalazł się na 3. miejscu w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym "Modernizacja roku&budowa XXI wieku".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.