reklama

Pocztówkowy szał pana Marka

Opublikowano:
Autor:

Pocztówkowy szał pana Marka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW kolekcji Marka Wójkowskiego znajduje się kilkaset starych pocztówek i zdjęć przedstawiających Kutno. W ciągu kilkunastu lat kutnianin zebrał siedemset pocztówek i ponad dwieście zdjęć z naszego miasta.fot. Marek Wójkowski prezentuje część swojej bogatej kolekcji pocztówek i zdjęć

- Wcześniej zbierałem zdjęcia, jednak fotografowie uwieczniali przede wszystkim ludzi, a na pocztówkach jak w kalejdoskopie można prześledzić zmiany architektoniczne w Kutnie - mówi M. Wójkowski. - Najstarsza pocztówka pochodzi z 1902 roku. Bardzo ciekawy zbiór pochodzi z lat 1939-1945. Niemcy słynęli z ogromnej ilości wydawanych pocztówek, stąd możemy na nich zaobserwować, jak np. rozkwita drzewo. Posiadam ponad 250 pocztówek wydanych przed 1945 rokiem i około sześciuset wydanych po wojnie. Osobny zbiór stanowią fotografie, które w naszym mieście zaczęły się pojawiać około 1870 roku, a za pierwszych twórców uchodzą Arbuz Z. i synowie, Alpern i Stanisław Karpiński.

Marka Wójkowskiego martwi jednak fakt, że dzisiaj pocztówki lata świetności mają już za sobą. - Teraz jest era komputera i telefonu komórkowego. Ludzie dzwonią do siebie albo piszą sms-y. Kiedyś pocztówka była jedynym środkiem korespondencji, na której można było napisać kilka zdań. Aktualnie w Kutnie pojawiają się sporadycznie jakieś serie. Szkoda, bo za pomocą pocztówki można prześledzić blisko stuletnią historię tego miasta - słyszymy od kolekcjonera.

Kutnowskie pocztówki Marka Wójkowskiego gościły na wielu wystawach. Można je było podziwiać m.in. w salach Muzeum Regionalnego w Kutnie i muzeum w Krośniewicach, a także na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE