reklama
reklama

Pod Kutnem założyli ogród deszczowy. „Pomagamy zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pod Kutnem założyli ogród deszczowy. „Pomagamy zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa pierwszy rzut oka grody deszczowe nie różnią się niemal niczym od tych zwykłych. Ich głównym zadaniem jest jednak łapanie wody deszczowej. Ta z kolei wykorzystywana jest do utrzymania zieleni. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość wód deszczowych spływających do kanalizacji, a co za tym idzie – ryzyko powodziowe. Taki ogród powstał ostatnio w pobliskim Żychlinie.
reklama

W ramach akcji #WojewództwoŁódzkieOgrodemPolski od lipca do września 2022 r. realizowany jest projekt pod tytułem „Powstrzymać suszę”. W 20 miejscach w Łódzkiem prowadzone są warsztaty dla mieszkańców o roślinach odpornych na suszę oraz o najskuteczniejszych sposobach zatrzymania wody opadowej w przyrodzie. Wspólnie ze specjalistami uczestnicy warsztatów tworzą ogrody deszczowe w donicach. Powstają one na ogólnodostępnym terenie, zlokalizowanym przy budynkach użyteczności publicznej. 

Takie warsztaty odbyły się ostatnio właśnie w Żychlinie, o czym poinformował w mediach społecznościowych Żychliński Dom Kultury. Wzięli w nich udział pracownicy ŻDK, Urzędu Gminy oraz podlegających mu miejskich i gminnych instytucji. To właśnie przy budynku ŻDK założono ogród deszczowy. 

reklama

- Cieszymy się z naszego ogrodu deszczowego i mamy nadzieję, że będzie on miejscem przyjaznym dla środowiska i będzie cieszył oczy mieszkańców naszego miasta. Dziękujemy pomysłodawcom projektu i prowadzącym szkolenie oraz warsztaty specjalistom za dużą porcję cennej wiedzy na temat sposobów ochrony zasobów wody w Polsce – mówią przedstawiciele ŻDK. 

Ogrody deszczowe w najprostszy sposób pomagają w zmagazynowaniu i zagospodarowaniu wody opadowej spływającej z powierzchni uszczelnionych, np. jezdni, dachów i chodników, przy użyciu roślin, które ułatwiają infiltrację wody do gruntu, a nie od razu do kanalizacji deszczowej.

reklama

- Zakładając taki ogród pomagamy zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom, przyczyniamy się do efektywnego wykorzystywania wody i jej oszczędzania oraz zwiększenia poziomu wód gruntowych. Ponadto, ogrody deszczowe zwiększają wilgotność powietrza, zmniejszają ilość zanieczyszczeń i podnoszą bioróżnorodność okolicy - informuje ŻDK. 

Info: ŻDK

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama