reklama

Podsumowanie XXV Warsztatów Debatanckich w UM.

Opublikowano:
Autor:

Podsumowanie XXV Warsztatów Debatanckich w UM. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZgodnie z coroczną tradycją, na sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta, odbyła się debata oksfordzka, będąca podsumowaniem XXV Warsztatów Debatanckich, których głównym organizatorem i inicjatorem jest Jacek Sikora. W tym roku młodzież była przygotowywana przez Artura Gierulę, Teresę Mosingiewicz, oraz Przemysława Zawadzkiego .Teza nad którą debatowali uczestnicy brzmiała: "Ta strona uważa, że różnorodność etniczna obywateli jest siłą państwa". Temat pozwalał na wysunięcie wielu drażliwych argumentów, stąd też debata cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się wielu znamienitych gości, m.in.: Ambasador Izralela David Peleg, minister infrastruktury – Cezary Grabarczyk, poseł na sejm – Andrzej Biernat, senator RP Andrzej Owczarek, wicemarszałek woj. Łódzkiego Elżbieta Nawrocka, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Kowalska, burmistrz Łęczycy - Andrzej Olszewski, burmistrz Łowicza Jan Kaliński, przewodniczący Rady Powiatu - Jerzy Pruk oraz prezydent Kutna Zbigniew Burzyński. Przybyli również przedstawiciele wielu kutnowskich zakładów farmaceutycznych TEVA i POLFARMEX, prasa TVP3... i wielu wielu innych gości...zapraszamy do foto-galerii

Przypominamy, że debata oksfordzka jest specyficznym typem dyskusji. Jej głównym celem jest nauka kulturalnej i konstruktywnej dyskusji, przedstawiania swoich racji wspartych konkretnymi argumentami. Często trzeba stworzyć na poczekaniu odpowiednią ripostę, lub wybić przeciwnika serią trafnych argumentów. Uczestnicy niekoniecznie muszą zgadzać się z tezami które głoszą, ważne jest, aby przedstawić jak najlepsze argumenty popierające daną tezę, lub kontrargumenty podważające jej sens. Na zakończenie debaty publiczność głosuje nie tyle za omawianą tezą, a za tym, która strona przedstawiła lepsze argumenty.

Mówców jest 12, każdy z nich naprzemiennie opowiada się za i przeciw tezie, przedstawia swoje argumenty, każdy ma 4 minuty na wypowiedzenie swoich racji. Na koniec debaty mogą wypowiadać się zaproszeni goście. Oczywiście i w tym przypadku każda wypowiedź ma ograniczenie czasowe.

Trzeba przypomnieć jeszcze o najważniejszej osobie debaty – jest to Marszałek który ma władzę absolutną, a jego decyzje w trakcie debaty są niepodważalne. Aby debata miała sens, Marszałek musi być absolutnie bezstronny. Marszałkiem już tradycyjnie był Rafał Mrówka

W tym roku Teza nie została obroniona. W głosowaniu publiczności argumenty mówców przeciwnych tezie zyskały 114 głosów, a argumenty mówców popierających tezę otrzymały 36głosów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE