Wielu z nas w związku ze zbliżającym się Sylwestrem zapewne uda się do sklepów, żeby kupić fajerwerki. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców województwa łódzkiego policjanci z całego garnizonu rozpoczęli już kontrole miejsc, gdzie sprzedawane są materiały pirotechniczne.
- Mundurowi sprawdzają legalność pochodzenia fajerwerków, to czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcją obsługi w języku polskim, oraz czy instrukcja zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia, oraz niezbędne ostrzeżenia. Kontrolują także sposób i miejsce przechowywania materiałów pirotechnicznych - informuje kom. Edyta Machnik z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Policjanci sprawdzają także, czy fajerwerki i zimne ognie są sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone.
Policjanci przypominają:
- Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
- Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
- Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Najmłodsi muszą być pod stałym nadzorem trzeźwej osoby dorosłej.
- Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach.
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.
- Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.
- Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych).
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
- Korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
- Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi.
- Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Info: KWP Łódź/KGP
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.