Reklama

Reklama

Politycy PiS zdominowali media. Kobiety poza czołówką, w TOP 100 posłanka z naszego okręgu [RANKING]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ubiegły rok w mediach należał do Prawa i Sprawiedliwości - politycy partii rządzącej wypowiadali się ponad trzy razy częściej niż przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Najpopularniejszy w tym czasie był premier Mateusz Morawiecki, tuż za nim w rankingu znaleźli się inni politycy związani z PiS. W czołowej 20 zestawienia nie zmieściła się z kolei żadna kobieta, w TOP 100 uplasowała się za to posłanka z naszego okręgu. O kim mowa?

Reklama

PiS zdominowało media, opozycja daleko w tyle

 

Jak podaje IMM, w 2021 roku najbardziej widoczny w mediach był Mateusz Morawiecki, który w badanym okresie wypowiedział się (w tym był dalej cytowany przez różne media) 165 tys. razy, a więc średnio aż 454 razy dziennie. Drugą najbardziej medialną osobą był prezydent Andrzej Duda - we wszystkich typach mediów był obecny ponad 67 tys. razy. Trzecim najczęściej zauważalnym politykiem w mediach był Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (64 tys. wystąpień), który w tym czasie wypowiadał się głównie w kontekście pandemii.

Wśród 20 najczęściej pojawiających się polityków w polskich mediach znalazło się aż 10 członków partii PiS - Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk, Waldemar Kraska, Piotr Müller, Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek, Mariusz Błaszczak, Andrzej Adamczyk, Ryszard Terlecki i Jacek Sasin. W tym zestawieniu jest tylko trzech działaczy Platformy Obywatelskiej - lider partii Donald Tusk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Borys Budka. W TOP 20 znaleźli sie także m.in.: Zbigniew Ziobro z partii Solidarna Polska Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL.), Szymon Hołownia z ugrupowania Polska2050 i Paweł Kukiz. Ranking TOP 20 znajdziesz w galerii artykułu.

 

Kobieca mniejszość, w TOP 100 posłanka z naszego okręgu

 

Instytut Monitorowania Mediów zwraca uwagę, że na liście 100 polityków, którzy regularnie byli zauważalni w mediach, znalazło się jedynie 18 kobiet, z czego trzy najbardziej popularne były członkinie PiS. Najwyżej w zestawieniu, bo na 22. miejscu, uplasowała się marszałek sejmu - Elżbieta Witek, która w 2021 roku była obecna we wszystkich typach mediów prawie 9,5 tys. razy. Na miejscu dwudziestym piątym zestawienie widnieje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg z liczbą nieco powyżej 9 tys. przekazów, a "oczko" niżej posłanka Anna Milczanowska - w zeszłym roku wypowiedziała się, w tym była dalej cytowana, 8,7 tys. razy. 

W rankingu znalazły się również: Anna Kwiecień (PiS), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Izabela Leszczyna (PO), Anita Czerwińska (PiS), Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO), Iwona Michałek i Magdalena Sroka (Porozumienie), Joanna Lichocka (PiS - posłanka z okręgu sieradzkiego obejmującego także powiat kutnowski), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Hanna Gill-Piątek (Polska2050), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Więcej danych dotyczących kobiet w polskim parlamencie znajdziecie w galerii artykułu. 

 

Twitter ulubionym środkiem przekazu

 

W 2021 roku polscy politycy najchętniej udzielali się na Twitterze. Od 1 lipca do 31 grudnia przedstawiciele polskiej polityki opublikowali aż 190 tys. tweetów oraz retweetów. IMM najwięcej, bo aż 53 tys. publikacji, twitterowych przekazów odnotował w listopadzie 2021 roku.

W 2021 roku w polskich mediach pojawiło się prawie 775 tys. wypowiedzi polityków Klubu PiS. Zdecydowanym liderem klubu w mediach jest Mateusz Morawiecki, który pojawił się aż 165 tys. razy. Działacze Kolacji Obywatelskiej odnotowali w 2021 roku obecność w liczbie 246 tys. wejść w mediach. Najczęściej, bo prawie 40 tys. razy, pojawiał się Donald Tusk.

Przedstawiciele Klubu Poselskiego Lewicy pojawili się w polskich mediach 54 tys. razy, członkowie Koła Poselskiego Konfederacji ponad 35 tys. razy, parlamentarzyści z Polska2050 prawie 26 tys. ich przemówień (prawie połowa ich przekazów należała do szefa ugrupowania - Szymona Hołowni). 

Wśród najaktywniejszych polityków znaleźli się także członkowie Porozumienia. 6 posłów pojawiło się w środkach masowego przekazu ponad 41 tys. razy – 80% wszystkich wypowiedzi, w tym cytowań, należało do przewodniczącego partii Jarosława Gowina. Czterech posłów Kukiz’15 w 2021 roku było obecnych w polskich mediach ponad 12 tys. razy. Pełne dane przygotowane przez IMM możecie znaleźć w tym miejscu - KLIK

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy