Reklama

Reklama

Polski Ład: ponad 145 mln zł dla powiatu kutnowskiego. Które gminy ugrały najwięcej? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 30 maj 2022 11:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozstrzygnięto drugi nabór w ramach Polskiego Ładu. Pieniądze z rządowego funduszu popłyną szerokim strumieniem także do powiatu kutnowskiego. Dzisiaj w starostwie powiatowym odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.

Reklama

145 052 249 zł - dokładnie tyle pieniędzy otrzymają samorządy z naszego powiatu z drugiej transzy Polskiego Ładu. W związku z rozstrzygnięciem naboru, dzisiaj w całym kraju odbywają się konferencje prasowe z udziałem samorządowców i parlamentarzystów.

W Starostwie Powiatowym w Kutnie pojawili się: poseł Tadeusz Woźniak, posłanka Joanna Lichocka i senator Przemysław Błaszczyk. Towarzyszyli im: starosta Daniel Kowalik, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, a także członkowie zarządu powiatu: Joanna Pietrusiak, Tomasz Walczewski i Marek Kubasiński. Ponadto obecni byli włodarze i przedstawiciele prawie wszystkich jednostek samorządowych z powiatu kutnowskiego. 

Jako pierwsz głos zabrała posłanka Lichocka. 

- To jest program, który daje samorządom niezwykłe możliwości do realizacji inwestycji, o których wcześniej mogły tylko pomarzyć [...] Bardzo się cieszę, że powiat kutnowski, jak i miasto Kutno i wszystkie gminy są w tym programie i w nim partycypują [...] Dzisiaj jest dobry dzięń dla Polski, dobry dzień dla województwa łódzkiego, świetny dzień dla powiatu kutnowskiego i całego okręgu sieradzkiego, którego jesteśmy parlamentarzystami. Ważnym punktem programu Zjednoczonej Prawicy jest zrównoważony rozwój, żeby te najmniejsze miejscowości miały również szanse na dobrą drogę, na kanalizację, przedszkolę, boisko - mówiła parlamentarzystka. 

W podobnym tonie wypowiadał się Przemysław Błaszczyk. 

- Tak jak powiedziała Pani poseł, nam zawsze zależało i zależy na tym, żeby te najmniejsze samorządy się rozwijały. W powiecie kutnowskim taką gminą jest gmina Dabrowice, często wypominana nam jako jedna z najmniejszych w województwie łódzkim, która dostaje duże środki. Zależy nam na tym, żeby młodzi nie wyjeżdżali, żeby mieli zapewnione to, co w dużych aglomeracjach, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, przedszkola, szkoły, to wszystko co jest w XXI wieku podstawą funkcjonowania - wymieniam senator. 

Tadeusz Woźniak stwierdził, że środki, które ostały przyznane dla powiatu kutnowskiego są na niezwykle wysokim poziomie

- Nikt na nie powie, że jest to jakaś niesprawiedliwość, czy polityczne zagrywki, bo próbowano nam takie łatki kiedys przyklejać. Rząd polski stara sie równo traktować wszystkie samorządy, wszystkie podmioty - dodał poseł. 

Wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska podkreślała, że jest to szczególny moment dla powiatu kutnowskiego, nie tylko dlatego, że osiaga rekordowe kwoty wydatkowane na inwestycje

- Wniosek, który przeszedł dla powiatu kutnowskiego daje zielone światło na zielone inwestycje. Zaplanowaliśmy w tym rozdaniu Polskiego Ładu wybudowanie aż 11 instalacji fotowoltaicznych na dziewięciu szkołach i dwóch Domach Pomocy Społecznej . 

Starosta zapowiedział z kolei spore inwestycje drogowe, między innymi budowę najdłuższej drogi powiatowej, łączącej granice powiatu kutnowskiego z Lubieniem Kujawskim.

- Jestem naprawdę szalenie zadowolony, że dzięki wsparciu parlamentarzystów udało się pieniądze na te inwestycje pozyskać - powiedział starosta. 

Ile pieniędzy otrzymały poszczególne samorządy z powiatu kutnowskiego? Na co zostaną przeznaczone pozyskane środki?

– Powiat Kutnowski – 2 660 000 złotych (Budowa instalacji fotowoltaicznych w: ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, I LO, II LO, SOSW nr 1, Bursie nr 1 w Kutnie, ZS i MOS w Żychlinie, DPS przy ul. Oporowskiej i ul. Krzywoustego) oraz 12 844 000 złotych (Modernizacja dróg nr: 2142E, 2140E, 2133E, 2134E)

- Gmina Bedlno – 7 695 000 złotych (Modernizacja sieci dróg gminnych w Gminie Bedlno)

– Miasto Kutno – 23 512 500 złotych (Budowa i przebudowa sieci dróg publicznych w mieście Kutno wraz z infrastrukturą) oraz 4 999 500 złotych (Przebudowa przyszkolnego kompleksu sportowego na terenie SP nr 9 w Kutnie)

– Gmina Łanięta – 11 305 000 złotych (Przebudowa dróg gminnych na terenie gminy Łanięta)

– Gmina Krzyżanów – 2 250 000 złotych (Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Krzyżanów) oraz 4 745 249 złotych (Modernizacja infrastruktury drogowej w gminie Krzyżanów)

– Gmina Dąbrowice – 9 500 000 złotych (Remont dróg gminnych na terenie Gminy Dąbrowice)

– Gmina Kutno – 10 450 000 złotych (Budowa kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami w sołectwie Gołębiewek Nowy i Gołębiewek Stary, gm. Kutno – etap II)

– Gmina Krośniewice – 11 400 000 złotych (Budowa stacji uzdatniania wody w m. Krośniewice)

– Gmina Nowe Ostrowy – 6 080 000 złotych (Budowa kanalizacji sanitarnej w msc. Nowe Ostrowy, Wołodrza i Grodno oraz sieci wodociągowej w msc. Nowe Ostrowy – etap II wraz z modernizacją Oczyszczalni Ścieków) oraz 5 000 000 złotych (Przebudowa, modernizacja i remont dróg w miejscowości Nowe Ostrowy)

– Gmina Oporów – 4 740 500 złotych (Remont dróg gminnych na terenie gminy Oporów) oraz 4 740 500 złotych (Modernizacja systemu uzdatniania i dystrybucji wody na terenie gminy Oporów)

– Gmina Strzelce – 4 275 000 złotych (Wymiana wodomierzy i hydrantów na terenie Gminy Strzelce)– Związek Gmin Regionu Kutnowskiego – 8 000 000 złotych (Rozwój infrastruktury drogowej w Związku Gmin Regionu Kutnowskiego – etap II)

– Gmina Żychlina – 6 400 000 złotych (Przebudowa dróg na terenie Gminy i Miasta Żychlin z uwzględnieniem wykonania niezbędnych rowów, chodników i przejść dla pieszych) oraz 4 455 000 złotych (Budowa hali sportowej wraz z zapleczem sportowym i socjalnym przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy