Reklama

Reklama

Ponad 30 milionów rządowego dofinansowania. Dobre wieści dla mieszkańców powiatu kutnowskiego

Opublikowano: 20 stycznia 2021 07:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od dwóch lat działa Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. W 2021 r. dzięki temu programowi rząd dofinansuje 31 mln zł funkcjonowanie łącznie 210 linii komunikacyjnych. Do samorządów, które korzystało już w poprzednich naborach ze środków Funduszu, dołączyli również nowi beneficjenci.

Reklama

Po raz pierwszy z wnioskiem o dopłatę do uruchomienie nowych linii komunikacyjnych zwróciły się takie jednostki samorządu terytorialnego z województwa łódzkiego jak: Gmina Łanięta, Gmina Wolbórz, Gmina Krośniewice, Gmina Brzeźnio, Gmina Warta oraz Powiat Pajęczański. Ci organizatorzy uruchomią łącznie 35 całkowicie nowych linii komunikacyjnych.

- Program ma za zadanie dofinansować takie połączenia, które były nierentowne, ale zdaniem mieszkańców I samorządowców są one potrzebne z różnych względów społecznych jak i gospodarczych. Od 2019 r., z dużym entuzjazmem, gminy, powiaty i samorząd województwa łódzkiego partycypują w tym programie – powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Jednym z najlepszych projektów jest sieć linii zgłoszona przez Marszałka Województwa Łódzkiego . To 39 linii, które integrują ze sobą całe województwo, a jednocześnie pozwalają na jednym bilecie pojechać autobusami i Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

- Jeżeli chodzi o województwo łódzkie to warto przytoczyć liczby, a one najlepiej przemawiają do wyobraźni. Mamy 39 linii autobusowych, które łączą powiaty, czyli są to duże odległości, to jest 1,5 tys. km połączeń. Są  3 zupełnie nowe połączenia. To pokazuje co nam się udało już zrobić. Dla mnie, oprócz liczb, ważne są też słowa, czyli podziękowania tych ludzi, do których udało się dotrzeć. 256 miejscowości zostało wytarte z tej białej plamy braku połączeń. Do nich docieramy – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego  

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych ma za zadanie zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy uznaje wykluczenie komunikacyjne za rażącą nierówność i niesprawiedliwość. W trakcie prowadzonej przez kolejne rządy polityki różne grupy społeczne ucierpiały na tzw. wykluczeniach spowodowanych tym, że wzrost gospodarczy i PKB miał charakter eksluzywny, czyli dotyczył dużych ośrodków miejskich, a część polskiego społeczeństwa została pozbawiona dostępu do różnych usług publicznych. Mieszkańcy miast i miejscowości do 100 tys mieszkańców utracili możliwości dojazdu do lekarza, sklepów czy w poszukiwaniu pracy. Skutkowało to wykluczeniem wielu osób z możliwości korzystania z różnego rodzaju usług. Dlatego rząd wprowadził Fundusz  Rozwoju Przewozów Autobusowych – powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Jożwiakowa

  A bezradni z Krośniewic każą ludziom płacić 2x tyle za bilety do Kutna a na strefę zapierdzielac pieszo

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Bd

   Zgadza się ile ludzi by się pozbyło samochodu i w niego nie ladowalo kasy. A tak musza czymś dojechać, w najlepszym wypadku być skazani na kaprysy kolegów z pracy, jak się zwolni czy zachowuje to nie ma czym. MZK powinno tu wejść.