Reklama

Posłowie z Kutna to rekordziści. Tyle, co oni nie wydał nikt!

Opublikowano:
Autor:

Posłowie z Kutna to rekordziści. Tyle, co oni nie wydał nikt!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia O tysiąc złotych wzrósł ryczałt na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur poselskich. Zarządzenie marszałka sejmuz pewnością ucieszyło posłów z Kutna, którzy na utrzymanie i wynajem swoich biur płacą krocie - nie może równać się z nimi żaden inny parlamentarzysta.

Decyzja o podwyżce uzasadniana jest zmieniającymi się warunkami na rynku pracy, takimi jak: podwyżka płacy minimalnej, czy najniższa od lat stopa bezrobocia.

Zarządzenie weszło w życie wraz z nowym rokiem - teraz na funkcjonowanie biura każdy z posłów otrzymuje ryczałt w wysokości 15,2 tys. zł miesięcznie. To kolejna podwyżka za rządów Prawa i Sprawiedliwości - poprzednią (również o 1 tys. zł) wprowadzono 1 stycznia 2017 roku.

I to właśnie posła PiS najwięcej kosztuje utrzymanie biura poselskiego. Rekord (za 2018 rok) należy bowiem do Tadeusza Woźniaka. Poseł z Kutna przeznaczył wówczas na prowadzenie swojego biura aż 217,5 tys. zł. Skąd taka kwota? Otóż ponad 88 tys zł tej sumy stanowiły pensje pracownicze, kolejne 35 tys. zł spożytkowane zostało na przejazdy służbowe, ponad 26 tys. zł na wynajem lokalu, podobna kwota przeznaczona została na korespondencję i ogłoszenia.

Rekord ustanowił w 2018 roku także inny kutnowski poseł, Tomasz Rzymkowski (obecnie PiS, wówczas Kukiz'15). Ten wydał z kolei największą sumę na pokrycie kosztów wynajmu lokali. Biura w Kutnie, Łowiczu, Zduńskiej Woli i Zgierzu kosztowały go łącznie niemal 47 tys. zł.

Jak czytamy w zarządzeniu marszałku sejmu i marszałka senatu, z ryczałtu mogą być pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego, a także wydatki bieżące na:

a) czynsz, zgodnie z umową najmu lokalu zawartą przez posła na czas określony, nie dłuższy niż czas sprawowania mandatu poselskiego,
b) przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu,
c) podróże służbowe pracowników podróżujących na polecenie posła,
d) opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe,
e) konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji,
f) zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy,
g) koszty obsługi bankowej.

Ryczałt nie może być wykorzystywany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji oraz działalność klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także na finansowanie działalności charytatywnej, sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej.

Lokale biur poselskich, a także wyposażenie tych biur stanowiące własność Kancelarii Sejmu są ubezpieczone przez Kancelarię Sejmu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE