reklama
reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje ws. martwych zwierząt. Za niedopełnienie obowiązku grozi...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/policja.gov

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje ws. martwych zwierząt. Za niedopełnienie obowiązku grozi... - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe/policja.gov

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPowiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przypomina, że każdy posiadacz zwierząt gospodarskich ma obowiązek natychmiastowego poinformowaniua powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz. Tym, którzy dopełnią powyższy obowiązek, przysługuje zapomoga, pozostali muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
reklama

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,  jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie podlegające karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia  podejrzenia przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

Zgłoszenia można dokonywać osobiście w siedzibie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Kutnie, faxem lub drogą e-mailową. Do formularza (rejestr zgłoszeń padłego bydła) należy dołączyć kopię dokumentu odbioru padliny, wydanego przez zakład ustylizacyjny. 

reklama

Po dokonaniu zgłoszenia - izolacja

Do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:

pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;

uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;

wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba.

reklama

Po przybyciu lekarza weterynarii - pomoc i współpraca

Posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:

udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;

udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.

Decyzje i rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii - przestrzeganie

Posiadacz zwierząt zobowiązany jest do przestrzegania nakazów i zakazów zawartych w decyzjach i rozporządzeniach wydanych w związku z podejrzeniem wystąpienia lub wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt. 

reklama

Za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, związanego z nieprzestrzeganiem rozporządzeń, nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama