Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Jak przypomina Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, na kutnowskim cmentarzu parafialnym w kwaterze wojskowej wznosi się pomnik poświęcony pamięci poległych za ojczyznę, będący jednocześnie ich symbolicznym grobem.
Pośród nazwisk bohaterów, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny, są nazwiska siedmiu bohaterów Powstania Warszawskiego poległych podczas walk w Warszawie – ciał nie odnaleziono.
- Podajemy je wraz z informacjami, które są efektem kwerend przeprowadzonych przez członkinię TPZK Aleksandrę Szafrańską-Dolewską, pracownicę Wydziału Analiz Historycznych Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Jest ona autorką artykułu „Walczyli w Warszawie − spoczęli w Kutnie. Szlakiem grobów Powstańców Warszawskich na ziemi kutnowskiej ”, zamieszczonym w „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych” tom XXIII – mówią przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Poniżej sylwetki Powstańców przypomniane przez regionalistów z TPZK.
- Ryszard Ernest w 1939 roku ukończył Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Działał w związanej z nim 93. Mazowieckiej Drużynie Harcerskiej im. T. Rejtana.
- Marian Geromin ps. Gorecki/Górecki urodził się 7 października 1920 roku w Makowie Mazowieckim jako syn Karola i Anieli. Uczęszczał do kutnowskiego Gimnazjum i Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego69. Należał do szkolnej 93. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej im. T. Rejtana. W jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Chłodnej 48 odbywały się wykłady tajnej podchorążówki, w których także uczestniczył. W Powstaniu walczył w batalionie „Chrobry I” – w Grupie Szturmowej „Lis”, działającej na Woli i Starym Mieście. Zginał 31 sierpnia podczas bombardowania kwater batalionu w Pasażu Simsona przy ul. Nalewki 21a.
- Mieczysław Hille ps. Zemsta urodził się 26 grudnia 1926 roku. Był synem Kazimierza Hille, podoficera z 37. Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Uczęszczał do kutnowskiego Gimnazjum i Liceum im. Gen. J.H. Dabrowskiego71. W Powstaniu walczył w stopniu kaprala na Woli i Starym Mieście w zgrupowaniu „Radosław” – w pułku „Broda 53” – batalionie „Zośka” – 1. Kompanii „Maciek” – IV plutonie. Zginął 28 sierpnia 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kwatery przy ul. Franciszkańskiej 12.
- Halina Danuta Kenska ps. Marzena urodziła się 30 czerwca 1923 roku w Kutnie. Absolwentka kutnowskiego Gimnazjum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego. Zamieszkała w Warszawie na Pl. Żelaznej Bramy 6/26. W konspirację zaangażowała się w 1942 roku. W czasie Powstania, jako łączniczka, przeszła szlak bojowy od Kolonii Staszica przez Pola Mokotowskie do Śródmieścia Południe. Na Mokotowie działała w V Obwodzie Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 4. Rejonie – II batalionie szturmowym „Odwet” („Odwet II”), zaś w Śródmieściu – w 3. batalionie pancernym „Golski” – w 4. Kompanii „Odwet”. Zginęła 15 września 1944 roku na rogu ul. Koszykowej 55 i Lwowskiej 12 podczas bombardowania gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w którym mieścił się szpital powstańczy.
- Stanisław Kołakowski uczęszczał do kutnowskiego Gimnazjum i Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego.
- Henryk Wiktor Sieczkowski w 1937 roku ukończył Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie.
- Janina Wrońska uczęszczała do kutnowskiego Gimnazjum i Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego.
Ważna akcja TPZK
Warto dodać, że TPZK w wyjątkowy sposób uczciło pamięć o Powstańcach z powiatu kutnowskiego. Przeprowadzono akcję oznaczenia grobów uczestników tego patriotycznego zrywu.
- Przeprowadziliśmy akcję oznaczania biało-czerwonymi wstęgami z napisem “63 dni Powstania Warszawskiego” grobów uczestników Powstania z Kutna i okolicznych miejscowości. Oznaczyliśmy 22 groby na cmentarzu parafialnym w Kutnie, dwa na cmentarzu w Łękach Kościelnych, trzy na cmentarzu w Krośniewicach i jeden na cmentarzu w Nowem – relacjonuje TPZK.
Poniżej zdjęcia z akcji. Ich autorem jest Andrzej Kubiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.