reklama
reklama

Pożary pól w powiecie kutnowskim. Strażacy podają dane i apelują do rolników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Leszczynek

Pożary pól w powiecie kutnowskim. Strażacy podają dane i apelują do rolników - Zdjęcie główne

Pożary pól w powiecie kutnowskim. Strażacy podają dane i apelują do rolników | foto OSP Leszczynek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTrwające żniwa, brak opadów i silny wiatr stanowią duże zagrożenie podczas prac polowych. Tylko w lipcu kutnowscy strażacy interweniowali już przy ośmiu pożarach pól. W związku z tym apelują do rolników i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 
reklama

Pożary pól w powiecie kutnowskim

Żniwa to najważniejszy okres dla rolników w całym kraju. Niestety wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych. 

Od 1 do 25 lipca br. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie wpłynęło już osiem zgłoszeń o pożarach pól. W akcjach gaśniczych brało udział 131 strażaków. Pożary miały miejsce w gminach: Nowe Ostrowy, Bedlno, Krośniewice, Kutno oraz Strzelce.

- Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia prac rolnych. Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw i upraw rolnych jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach - podkreślają kutnowscy strażacy. 

reklama

Przypomnijmy, do jednego z większych pożarów tego typu doszło wczoraj (24 lipca) w Nowej Wsi. Do akcji gaśniczej zadysponowano wówczas łącznie pięć zastępów straży pożarnej. Działaniami objęty był obszar o powierzchni 9 hektarów. Przed przyjazdem służb, rolnicy własnymi siłami starali się powstrzymać eskalację żywiołu i przy pomocy maszyn rolniczych oddzielili płonące zboże od reszty terenu. Mimo to starty są ogromne. Szacuje się, że z ogniem poszło 80 tys. zł. 

reklama

O czym należy pamiętać?

Strażacy przypominają, co należy zrobić, aby uchronić zboże i sprzęt przed ogniem. Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność znajdującą się między polami - zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia.

Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar. 

reklama

Zanim wyjedziemy w pole, warto również sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru.

W co należy wyposażyć pojazd i jaki sprzęt przeciwpożarowy zabrać na pole?

- Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce - dodają strażacy.

Info: KP PSP Kutno

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama