reklama
reklama

Prace porządkowe na cmentarzu. Zbliża się wyjątkowa akcja (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prace porządkowe na cmentarzu. Zbliża się wyjątkowa akcja (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaPrzed nami XXI już kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie oraz IX na Cmentarzu Parafialnym w Krośniewicach. Zebrane pieniądze, jak co roku, zostaną przeznaczone na ratowanie starych zabytkowych nagrobków.
reklama

Organizatorem zbiórki jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Grobami w Kutnie i Krośniewicach. 

Przed tegoroczną kwestą, w dniach 23 i 24 października członkowie TPZK, jak co roku, przeprowadzili akcje sprzątania starych zabytkowych grobów na cmentarzach parafialnych w Kutnie i Krośniewicach. Grabili liście wokół nagrobków, omiatali, wyrywali chwasty, wynosili śmieci – między innymi podrzucane stare wiązanki i wypalone znicze. Takie akcje przeprowadzamy kilka razy w roku.

Wśród kwestujących na terenie naszych nekropolii będzie można spotkać parlamentarzystów, samorządowców, radnych, członków stowarzyszeń i instytucji, młodzież szkolną, harcerzy, zuchów pedagogów oraz licznie członków TPZK. Podczas prowadzenia kwesty rozdawane będą  ulotki, w których prezentowane są nagrobki wyremontowane ze środków finansowych zebranych podczas wcześniejszej zbiórki. Dotychczas w Kutnie, dzięki ofiarności mieszkańców oraz ludzi dobrej woli odwiedzających bliskich, na kutnowskim cmentarzu udało się od 2003 roku odrestaurować 19 nagrobków. 

reklama

Kwesta w Kutnie odbędzie się 1 listopada w godz. 8:00-16:00 i 2 listopada w godz. 10:00-16:00, natomiast w Krośniewicach 1 listopada w godz. 8:30 -15:00. 

Koordynatorkami kwesty w Kutnie są: J. Barbara Herman i Elżbieta Żółtowska, w Krośniewicach Julita Szczepankiewicz. 

- W roku 2024 ze składek zgromadzonych z lat  2021 i  2022  zakończyliśmy  renowacje i prace konserwatorskie nagrobków - Anulki Wiśniewskiej  z 1913 roku i małżonków Agaty  i  Marcina Białoskórskich z 1888 roku. Z kolei ze zbiórki  z 2023 roku przeprowadziliśmy  renowacje płyty nagrobnej wraz z obejściem nagrobka  Jana Kowalskiego z 1891 r., inżyniera budowniczego, architekta oraz  Rodziny Lubicz – Zaleskich z 1881 – 1885 roku, gdzie wykonana została renowacja płyty nagrobnej wraz z dwustopniowym  postumentem. Na wymianę jeszcze czeka figura nagrobna. W  grobie rodzinnym pochowani zostali  matka, żona i syn  Rajmunda Zaleskiego h. Lubicz -  doktora medycyny, związanego z Kutnem, a zmarłego w 1922 roku w Warszawie i pochowanego na Powązkach - wyjaśnia Elżbieta Żółtowska. 

reklama

W Krośniewicach dotychczas udało się odrestaurować trzy zabytkowe nagrobki. Na renowację czeka pomnik nagrobny Karoliny Linde, usytuowany przy głównej alei cmentarza. Forma nagrobka symbolicznie nawiązuje do grobów powstańczych.

- Realizujemy rozpoczęty w ubiegłym roku montaż tabliczek informujących o opiece Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej nad starymi grobami w Kutnie i Krośniewicach, które nie posiadają opiekunów - dodaje  Elżbieta Żółtowska.
 
Info: TPZK/Elżbieta Żółtowska

Zdjęcia: TPZK/Julita Szczepankiewicz i Ewa Grząślewicz

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama