Reklama

Pracodawcy będą mogli łatwiej zwalniać... także w urzędach. Jutro prace nad tarczą 4.0

Opublikowano:
Autor:

Pracodawcy będą mogli łatwiej zwalniać... także w urzędach. Jutro prace nad tarczą 4.0 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na jutrzejszym posiedzeniu sejmu procedowany ma być projekt ustawy określanej jako tarcza 4.0. Parlamentarzyści będą decydować o kolejnych zmianach dla firm oraz samorządów. Co znalazło się w dokumencie?

Nowe uprawnienia pracodawcy
Pracodawcy zyskają możliwość obcięcia pensji pracowników nawet na najbliższy rok. Będzie to możliwe w wypadku tzw. przestoju ekonomicznego. Wynagrodzenie będzie mogło być obniżone o połowę a wymiar czasu pracy o 20 proc.
Ponadto ustawa pozwoli wypowiedzieć umowy o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Z mocy prawa pracodawca będzie mógł wysłać zatrudnionych na zaległe urlopy. Na czas pandemii ograniczona zostanie także wysokość odpraw.

Dopłaty do kredytów
Bank Gospodarstwa Krajowego w 2020 i 2021 roku będzie mógł ze środków budżetu państwa dopłacić przedsiębiorcy do oprocentowania jego kredytu. Rząd zakłada, że w tym roku kwota dopłat sięgnie 296 mln zł, a w przyszłym 271 mln zł. Te pieniądze mają pozwolić na uruchomienie kredytów - obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych - udzielanych w złotówkach o wartości nawet 32 mld zł.

Wakacje kredytowe
Przez maksymalnie 3 miesiące kredytobiorca będzie miał możliwość zawiesić spłaty kredytu - zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej, a jedynymi pieniędzmi, których żądać będzie mógł w tym okresie bank, będzie ubezpieczenie. Możliwość skorzystania z tego rozwiązania będzie ograniczona do osób, które po 13 marca straciły pracę lub główne źródło dochody, a umowa kredytu została zawarta przed 13 marca i termin jego spłaty upływa później niż 13 września.

Postojowe dla kolejnej grupy przedsiębiorców
Dziś o postojowe mogą występować przedsiębiorcy i osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnach, jeśli odnotowały spadek przychodów i nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia społecznego. Nowelizacja zakłada, że prawo do tego świadczenia zostanie przyznane także przedsiębiorcom, którzy równocześnie opłacają składki choćby z tytułu umowy o pracę niezależnie od wymiaru etatu.
Ustawa pozwoli skorzystać ze wsparcia wypłacanego z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych także firmom, które choć odczuły spadek obrotów, to dotychczas nie objęły pracowników procedurą przestoju ekonomicznego opisanego w Kodeksie pracy czy nie obniżyły wymiaru czasu pracy.

Tarcza samorządowa
W tarczy znalazł się także pomysł na zwiększenie udziału samorządów w przychodach z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 do 50 proc. opłaty uiszczanej przez użytkowników. Według szacunków uszczupli to budżet państwa o 338 mln zł, które zostaną w kasach lokalnych.
Ponadto tarcza samorządowa przewiduje też m.in. większą możliwość zadłużania samorządów poprzez złagodzenie zasad fiskalnych przy konstrukcji budżetu. W prawie pojawi się również możliwość prostszego zwalniania urzędników.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE