Reklama

Reklama

Pracownicy PreZero o dramatycznej sytuacji w firmie: ''To grozi rozniesieniem koronawirusa''. Co na to zarząd?

Opublikowano: śr, 1 kwi 2020 11:28
Autor:

Pracownicy PreZero o dramatycznej sytuacji w firmie: ''To grozi rozniesieniem koronawirusa''. Co na to zarząd? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dramatyczną sytuację w firmie PreZero opisują jej pracownicy, którzy w dobie pandemii koronawirusa mierzyć się muszą z dodatkowymi zagrożeniami. Jak piszą, osoby odpowiadające za wywóz odpadów nie otrzymują podstawowych środków ochrony, co grozi potencjalnym rozprzestrzenianiem się wirusa. Poniżej publikujemy w całości ich list do redakcji oraz odpowiedź zarządu firmy PreZero.

Reklama

List pracowników PreZero dawny Toensmeier):

Jesteśmy pracownikami najniższego szczebla firmy PreZero Service Centrum. To właśnie my zbieramy odpady z posesji zamieszkałych i niezamieszkałych w wielu gminach centralnej Polski. W związku z apelem wielu środowisk zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, chcemy przekazać kilka informacji waszej redakcji jak cała sytuacja wygląda z naszej perspektywy jako zwykłych pracowników oraz jak taki gigant międzynarodowy jak firma PreZero postępuje w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Prawda jest bardzo smutna. Zarówno nasza firma jak i wiele innych nie zachowuje na obecną chwilę żadnych środków bezpieczeństwa aby koronawirusa SARS-CoV-2 nie rozprzestrzeniał się. Większość aut jeżdżących w naszej firmie na obecną chwilę jest w bardzo dużym stopniu niesprawna. Posiada wiele nieszczelności. Soki z odpadów wypływają na ziemię, często w kałuże a inne samochody jeżdżące za naszymi rozchlapują te kałuże w powietrze. Nie musimy chyba mówić Państwu co będzie jeśli do takich śmieciarek zaczną trafiać skażone odpady (chusteczki, pampersy, odpady z żywności). Dodatkowym problemem jest to że te same auta mogą jeździć każdego dnia w innych miejscowościach, często oddalonych od siebie nawet powyżej 100km. Np.: w Poniedziałek auto zbiera odpady w Łodzi, we wtorek w Łowiczu w środę już w Kutnie. Każdy oddział teoretycznie ma swoje auta jednak z powodu wielu awarii często samochody zmieniają oddziały z dnia na dzień. Nawet jeśli auto nie zmieni oddziału z dnia na dzień to mimo to każde auto i tak jeździ po wielu gminach w ramach jednego oddziału. Samochody nie są dezynfekowane w żadnych stopniu.

My jako pracownicy też nie posiadamy nawet podstawowej ochrony. Raz na kilka miesięcy dostajemy po małej butelce płynu do dezynfekcji rąk, która przypada na 3-5 osób. Nie będziemy tu wspominać o dodatkowych środkach ponieważ ich po prostu nie ma. Rękawice jakie dostajemy to najtańsze szmaciaki bez żadnych atestów. Ich zdjęcia przesyłamy w załączniku. Praktycznie dzień w dzień jesteśmy w innej gminie. Zbieramy odpady nie tylko z koszy lecz często luzu które nie mieszczą się w koszach. Worki bywają porozrywane przez koty i psy a my w tych rękawiczkach dotykamy tego wszystkiego. Ubrania po całym dniu bywają wysmarowane tymi sokami z odpadów. Ilość ciuchów jest ograniczona. Spodnie, koszule, bluzy każdy po 3szt, kurtki 2szt. Firma piorąca ubrania zazwyczaj raz w tygodniu zabiera ubrania jednocześnie odwożąc poprzednie o ile zdążyła wyprać. Bywa tak że zdając 2 pary spodni z 2 bluzami oraz jedną kurtką do prania jesteśmy skazani chodzić w jednym komplecie przez 2 tygodnie, ponieważ firma nie wyrobiła się i po tygodniu nie przywiozła naszych ubrań.

Jeśli dalej będzie tak samo jak jest teraz to my jako pracownicy po kontakcie któregoś z nas z koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo szybko rozprzestrzenimy go z jednej gminy na drugą oraz z oddziału na oddział.

Dyrekcja, kierownictwo oraz wszystkie biura w naszej firmie zaczęły izolować się od nas pracowników najniższego szczebla. Mamy praktycznie wszędzie zakaz wstępu a kontaktować musimy telefonicznie albo za pomocą poczty elektronicznej abyśmy w razie kontaktu z zakażonymi odpadami ich nie pozarażali.

My też mamy rodziny, a w nich często osoby schorowane, starsze z obniżoną odpornością. Nikt nie bierze nas w tym wszystkim pod uwagę. Jednak to my dbamy o czystość i porządek aby pozostałym obywatelom społeczeństwa żyło się lepiej. Bo czy nie prawda jest że każdy chce mieć czysto wokół siebie ?

Bardzo jest nam przykro ponieważ wiele uwag zgłosiliśmy do dyrekcji i kierownictwa, a jedyne co usłyszeliśmy to "zawsze możecie się zwolnić i szukać pracy gdzie indziej, nikt was tu siła nie trzyma." Jest to jakieś wyjście jednak wypracowane lata tu dają nam wyższa pensje niż mielibyśmy zaczynać od nowa w innych firmach i za kilka lat dopiero osiągnąć podobne zarobki.

Odpowiedź firmy przesłana przez prezesa PreZero Service Centrum Krzysztofa Jatczaka:

Odpowiadając na Państwa pytania informujemy, iż w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii związanego z wirusem SARS-CoV-2, spółka PreZero wdrożyła dodatkowe procedury mające na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników i wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Z uwagi na charakter pracy wykonywanej przez naszych pracowników obowiązują nas na co dzień szczególne zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

W pomieszczeniach zamontowane zostały dozowniki ze środkiem dezynfekującym oraz instrukcją obsługi. Aby zabezpieczyć miejsca, w których przebywają nasi pracownicy, wdrażamy nowe procedury, zgodnie z którymi pomieszczenia socjalne i biurowe będą codziennie dezynfekowane przed rozpoczęciem dnia pracy. Dodatkowo w biurach i w pojazdach znajdują się płyny antybakteryjne, środki odkażające oraz instrukcje, jak prawidłowo myć ręce.

Nasze specjalistyczne pojazdy do odbioru odpadów spełniają wymagane prawem normy i są na bieżąco monitorowane, zarówno pod względem technicznym, jak i sanitarnym. Pojazdy do zbiórki odpadów są regularnie dezynfekowane zgodnie z wymogami prawa i obowiązującymi procedurami.

Nasi pracownicy są wyposażeni w obowiązkowe środki czystości oraz okulary i kaski ochronne zgodnie z przepisami i zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Ponadto, w związku z aktualnie panującym stanem epidemii w naszym kraju, w celu dodatkowej ochrony wyposażyliśmy ich w płyn do dezynfekcji rąk, płyn do płukania oczu, płyn do dezynfekcji ran oraz do mycia rąk i twarzy. Na wyposażeniu każdego miejsca pracy znajduje się również obowiązkowa apteczka i gaśnica. Wyposażenie jest na bieżąco uzupełniane.

Pracownicy otrzymują specjalne rękawice zabezpieczające przed skaleczeniem i bezpośrednim kontaktem z odpadami. Do wybory są trzy rodzaje rękawic. Każdy pracownik ma prawo do wymiany uszkodzonych lub zabrudzonych rękawic bez żadnego limitu.

Każdy pracownik otrzymuje trzy pełne komplety ubrań, w skład których wchodzą: kalesony, ręczniki, bluzy ochronne, ogrodniczki ochronne, kurtki softshell, t-shirty ochronny, kurtki ochronne.
W ramach przejęcia Grupy Tonsmeier przez PreZero, w marcu tego roku zakupiona została nowa odzież ochronna. Zabrudzona odzież oddawana jest do pralni regularnie, gdy wymaga tego sytuacja.
W tym wyjątkowym okresie na bieżąco prowadzimy wzmożone działania informacyjne oraz prewencyjne wśród pracowników. We wszystkich oddziałach znajdują się instrukcje i komunikaty informujące o zagrożeniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz wytyczne dotyczące zachowania szczególnych środków ostrożności, w tym dbania o higienę osobistą i miejsce pracy. Do dyspozycji pracowników pozostają ich przełożeni oraz Zarząd spółki, którzy służą pomocą i na bieżąco reagują na zgłaszane potrzeby, podejmując dodatkowe działania. Przestrzegając restrykcyjnych zasad i wprowadzając szczególne środki ostrożności, staramy się działać tak, aby umożliwić odbiór odpadów bez zakłóceń.

Przyszło nam pracować w wyjątkowo trudnych warunkach, jednak nasza praca jest konieczna dla zapewnienia porządku i czystości w naszych miastach i gminach. W tej sytuacji to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego Polski i jej obywateli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (34)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ja

  Pracownicy prozero to hamy miasto niech się za nich wezmie

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Anonim

  Pierdolicie bzdury jakich mało ???????? oczerniacie firmę w której pracujecie. W PreZero są wszystkie środki ochrony osobistej. Są maseczki ,rękawiczki gumowe , płyny do dezynfekcji, ogólnie jest wszystko co potrzeba. Pracuję w tej firmie i wiem co jest. Ale wam gorolom wiecznie coś nie pasuje!!

 • rok temu | ocena +0 / -0

  W4807

  Pracownicy piszą o Firmie którą pierze ubrania ,że na czas nie oddaje wszystkich kompletów po praniu. Pracodawca zamawiając po 3kpl odzieży na pracownika w tak ciężkich brudnych warunkach pracy -to olbrzymia oszczędność,albo handlowiec nie potrafił wytłumaczyć i przekonać do wprowadzenia prawidłowej ilości odzieży. W takich warunkac... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Kris

  Jak się nie chce pracować to do byle pierdoły się przyczepi. Dla mnie warunki są ok. Wcześniej mogłem pomazyć np. o dodatkowych pieniązkach na swieta. Niektorym sie w du### poprzewracało...

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Byku

   Kris jedno pytanie masz rodzinę więc nie pierdol o świątecznych bo jak ludzie zapierniczają to im się należy socjal to nie jest nagroda od Prezydenta człowiek

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Franek

  Powinien sanepid sie nimi zająć

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Mieszkaniec

  A za chwile zrobia kolejna podwyzke smieci a pracownicy nic z tego nie maja tylko ciezko pracuja . Włodarze Miasta powinni zainterweniowac . Pan Boczkaja niech sie wykarze .

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  B

  Te pieniądze które macie po wypracowanych np. 25 latach w innych firmach na wejściu dostaniecie większe człowiek

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Głowa na karku

  Jakby odeszli pracownicy z najnizeszego szczebla z firmy co sprzataja osiedla i wywoza śmieci to ty byś został bądź zostala bez pracy rusz makowka

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  X

  Jakby naprawdę mieli tak źle to by się już dawno po zwalniali ,a siedzą.Taka praca....inni maja gorzej.......bo niektórzy zostali bez pracy.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Anonim

   Jeśli masz odwagę to przyjdź i sproboj przepracować miesiąc

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Petr

  Sanepid jak lidl Kaufland siedzi w kieszeni a pre zero to siostra

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Życzliwa

  Mój partner tam pracuje i prawda jest taka, że nie dbają o pracowników. Środki ochrony są, ale na papierze. Trzeba podpisać, że się wzięło, a fizycznie się dostaje jedna sztukę. Co do rękawic, to wcale nie są takie ochronne. Mój partner ciągle ma coś powbijane w ręce. Już nie mówiąc o tym, że monitoring w Krzyżanó... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Karuzela kręci się

  Kiedyś byłem tam na rozmowie o pracę magazyniera wymagania takie że w pewnym momencie poczułem się jak bym rozmawiał o etacie dyrektorskim a nie skłamalbym nawet prezesa tej tej firmy noooo,,,, naprawde ,,,,

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  samsam

  robotnik to zawsze bedzie mial o cos pretensje

 • 2 lata temu | ocena +19 / -19

  Mieszkanka Kutna

  Słowo przeciwko słowu... Wielki szacunek od zawsze dla pracowników i wyrazy wspolczucia w obecnej sytuacji...

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Jolka

  Smutne☹️

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Cyk myk

  A co na to członek zarządu, pracownik UM pełniący drugą najwyższą funkcję nic na to powie? Nie dba o swoich pracowników? Oj tak nie może być.

 • 2 lata temu | ocena +24 / -24

  lola

  Szkoda że śmieci takie wysokie ceny za śmieci ,a firmy nie stać na zakup maseczek i rękawiczek duży wstyd.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Pre zero

  Dej 200 weźmie to w swoje ręce

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Arczi

  Jakie tam są stawki? Bo może bym się przyjął.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  monit

  Na ekutno o tym już dawno pisali

 • 2 lata temu | ocena +20 / -20

  Kutnowiak

  Dziadowska firma! Będę wszystkim wokół mówił by trzymali się od niej z daleka!

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Anonim

   Mówisz że dziadowska firma. Ale ta dziadowska firma zabiera ci śmieci z pod domu i jakoś nie narzekasz. Lepiej jest tak powiedzieć i obwiniać. Ale ludzie też nie są lepsi od dziadostwa. Udawaj Pana czy panią a słoma wam z butów wystaje.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Xxxx

    A łaskę robią że zabierają? Mam na myśli firmę. Za darmo nie robią tego. Non stop podwyżki za śmieci.

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    mechanik k4

    głupie podejście !! jak nie ta firma to inna zabierze mi śmieci z pod domu!Tu chodzi o traktowanie i bezpieczeństwo człowieka!!!

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  moje miasto Kutno

  Stan epidemii nie zwalnia od myślenia i prawidłowego działania. Przykro, że zwolnienie od myślenia i troski o pracowników dotyka kadrę decyzyjną. A co na to Sanepid , bezpieczeństwo epidemiologiczne i ekonomiczne zależy od wszystkich bez wyjątku.

 • 2 lata temu | ocena +27 / -27

  Kamila

  Na mojej ulicy śmieci miały być wczoraj zabrane niestety stoją do dziś.. Czyżby kierownictwo postanowiło zadbać o jakość czy była awaria samochodu i śmieci mam trzymać do następnego terminu.. Pracownikom współczuć bo ciężko pracuje im się w tej firmie. A dla kadry zarządzającej i kierowniczej jedynie mogę powiedzieć wstyd ogromny wstyd i nie... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Kutno

  "Big bagow " na gruz nie wydaja ani nie odbierają pełnych, bo epidemia, a śmieci odbierają. O co tu chodzi ???

 • 2 lata temu | ocena +20 / -20

  Ben

  Taką kasę biorą to przecież w tym zakładzie dezynfekcję maseczki dezysekcje maski rekawiczki to powinni mieć cały rok a w zakładach to skąd mają środki do dezynsekcji co państwo im dało ile jest zakładów co pracują cały czas

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  Józef

  Dzisiaj widziałem śmieciarkę Prezero pod Dino w Bedlnie i Panowie w trójkę w jednej kabinie, bez masek. Rękawiczek nie zauważyłem jakie mają :-(

 • 2 lata temu | ocena +35 / -35

  Amol

  Biorą ciężkie pieniądze za śmieci, a nie mają na środki ochrony dla pracowników? Wstydźcie się! Jaka nazwa firmy taka i sama firma. Mniej niż 0.

 • 2 lata temu | ocena +28 / -28

  Xyz

  Zrobili podwyżki drakońskie a o pracowników nie zaczęli dbać w tym trudnym okresie. Tąa Ich odpowiedź jest z du.y Tylko współczuć zwykłym pracownikom

 • 2 lata temu | ocena +37 / -37

  Str

  Pracownicy mają racje, gdzie jest sanepid