reklama

Pracownik 50+ potencjałem firmy MŚP!

Opublikowano:
Autor:

Pracownik 50+ potencjałem firmy MŚP!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaProjekt „STAY. Wsparcie aktywności zawodowej osób 50+. Zdrowy i zmotywowany pracownik – zadowolony pracodawca” nabiera rozpędu. Początek nowego roku był dla ARRK S.A. i Uniwersytetu Łódzkiego - lidera projektu, szczególnie pracowity. Izabela Krajewska-Ciska, która z ramienia ARRK S.A. zajmuje się tym projektem wymienia jednym tchem:- Kończyliśmy prace merytoryczne nad produktami dostępnymi w ramach projektu, czyli szkoleniami w ramach trzech Akademii: Akademii Kompetencji Menedżerskich, Akademii Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Akademii Kompetencji Osób 50+ i narzędziami: Age Positive i BALANCE. Ta oferta jest skierowana do pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla pracodawców MŚP, instytucji szkoleniowych i instytucji otoczenia biznesu przygotowaliśmy obszerne kompendia. Równolegle w firmach MŚP, które wyraziły chęć podzielenia się z nami swoimi opiniami na temat wypracowanych przez nas rozwiązań, odbywały się bezpośrednie konsultacje z pracownikami i właścicielami firm. W styczniu odbyły się dwa spotkania konsultacyjne, a w okresie styczeń-luty cztery spotkania eksperckie.

Jaki był cel tych spotkań?
Izabela Krajewska - Ciska, ARRK S.A.:

- Spotkania konsultacyjne miały pomóc nam w identyfikacji mocnych i słabych stron już opracowanych elementów modelu STAY m.in. celowości prowadzonych w ramach projektu działań, takich jak np. szkolenia. Natomiast spotkania eksperckie miały na celu poznanie opinii na temat narzędzia diagnostycznego Age Positive, opracowanego w ramach projektu.

Czy firmy chętnie przyłączały się do tej inicjatywy?
Izabela Krajewska - Ciska, ARRK S.A.:
- Zdecydowanie chętniej w inicjatywę chciały zaangażować się firmy duże, które chyba silniej rozumieją potrzebę realizacji tego typu przedsięwzięć, ale ze względu na ich wielkość nie mogą wziąć udziału w projekcie. Firmy MŚP potrzebę widzą, ale bardziej skupione są na swojej codziennej działalności. Tym niemniej jednak udało nam się zorganizować łącznie 6 spotkań.
W ramach spotkań konsultacyjnych gościliśmy w Zakładach Podzespołów Radiowych „MIFLEX” w Kutnie oraz w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośniewicach, a w ramach spotkań eksperckich przyjęli nas: Hotel Rondo w Kutnie, Makalu z Łodzi, firma Browin z Łodzi oraz Hospicjum Sióstr im. Karola Boromeusza (Zakład Opiekuńczo-Leczniczy) mieszczący się w Pabianicach.
Spotkania były prowadzone przez przedstawicieli Uniwersytetu: dr Anetę Krzewińską i dr Kamila Brzezińskiego. Wszystkie wspomniane przedsiębiorstwa przyjęły reprezentantów Uniwersytetu bardzo ciepło, a uczestnicy spotkań przekazali im wiele, bardzo cennych opinii, za które bardzo dziękujemy. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że spotkania swoje zadania spełniły. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi opiniami i poglądami, dzięki czemu udało się zrealizować większość z planowanych etapów dyskusji, uzyskując w efekcie znaczną ilość wartościowych uwag i rekomendacji.


Jakie były kryteria wyboru firm, w których odbyły się wspomniane spotkania?
Izabela Krajewska - Ciska, ARRK S.A.:
- Najważniejszym wymogiem było to, żeby przedsiębiorstwo należało do sektora MŚP - było mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, tj. żeby zatrudniało mniej niż 250 osób, a jego suma bilansowa nie przekraczała 43 mln euro lub obrót nie przekraczał 50 mln euro. Drugim warunkiem było zatrudnienie min. 1 pracownika w wieku 50+. Innych kryteriów nie było. Niemniej jednak to, że określona była minimalna liczba osób, która powinna wziąć udział w spotkaniu w danym przedsiębiorstwie, stanowiło pewną barierę.

Co różniło spotkania konsultacyjne od eksperckich?
Izabela Krajewska - Ciska, ARRK S.A.:
- Spotkania konsultacyjne angażowały większą liczbę pracowników - zgodnie z przyjętą techniką, tzw. rozmów w kawiarence (World Cafe) musiało to być min. 10% pracowników przedsiębiorstwa. Natomiast spotkania eksperckie realizowane były za pomocą techniki wywiadu grupowego i wymagały obecności tylko min. 4-5 osób. Co istotne, w każdym spotkaniu brały udział osoby reprezentujące wszystkie trzy grupy - pracownicy w wieku 50+, osoby zajmujące się sprawami pracowniczymi oraz przedstawiciele kadry zarządzającej.

Co ciekawego wynikło z tych spotkań?
Izabela Krajewska- Ciska, ARRK S.A.:
- Spotkania potwierdziły zasadność takich inicjatyw, jak realizowany przez nas projekt. Uczestnicy zwrócili uwagę na fakt, że wdrażanie Modelu STAY powinno być poprzedzone ogólnopolską kampanią społeczną, której celem byłoby zaprzeczenie negatywnego stereotypu pracownika 50+. Dla powodzenia idei ważna jest zmiana przekonań nie tylko samych pracowników 50+ tak, aby chcieli wydłużać swoją aktywność zawodową, ale również innych grup społecznych, by odbierali pracowników 50+ jako bardzo wartościowych dla organizacji. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że pracownicy w wieku 50+ są dla firmy cennym zasobem, ze względu na ustabilizowaną sytuację osobistą, posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, są odpowiedzialne i zaangażowane. Tak naprawdę jedyną barierą jest ich kondycja fizyczna i ewentualne nastawienie, dlatego na te elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę. Spotkania dowiodły, że w odniesieniu do pracowników 50+ niezwykle ważnym jest podejście, w którym położony jest nacisk na równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym.
Uczestnicy zgodnie przyznali, że wybór trzech grup bezpośrednich interesariuszy – kadry zarządzającej, pracowników kadr oraz pracowników 50+ jest bardzo dobry, aczkolwiek pojawiły się również sugestie uzupełnienia Modelu o bloki dedykowane „młodszym” pracownikom, którzy pracują z osobami 50+. Zdaniem uczestników spotkań byłoby to spójne uzupełnienie Modelu, umożliwiające przełamanie funkcjonujących stereotypów na temat osób 50+, a także przygotowujące młodsze osoby do pracy w zróżnicowanych zespołach pod względem wieku. Takie międzypokoleniowe dzielenie się wiedzą byłoby dla firmy wymarzoną sytuacją.
Dostaliśmy również wiele technicznych uwag dotyczących funkcjonowania narzędzia diagnostycznego AGE POSITIVE, które będzie musiało przejść mały lifting.


Kolejnym etapem będą szkolenia, jaki jest ich zakres?
Izabela Krajewska- Ciska, ARRK S.A.:
- Będą to tzw. szkolenia „miękkie” z zakresu rozwoju kompetencji służących utrzymaniu aktywności zawodowej osób 50+. Tematyka szkoleń jest zróżnicowana w zależności od grupy docelowej, choć są pewne elementy wspólne dla wszystkich, takie jak: zarządzanie wiekiem czy model skoncentrowany na rozwiązaniu. Informacje o szkoleniach już pojawiły się na portalach społecznościowych oraz w mediach regionalnych, nie tylko naszych. Gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą i rozważenia uczestnictwa, ponieważ propozycja jest bardzo atrakcyjna, a liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www projektu: www.stay.uni.lodz.pl Zapraszam również do bezpośredniego kontaktu ze mną pod numerem tel.: 881 778 815 lub Panią Małgorzatą Budnicką pod numerem tel.: 881 778 820. Obie pełnimy w tym projekcie funkcje Animatorów ds. wdrażania i jesteśmy do dyspozycji wszystkich osób zainteresowanych szkoleniami.

Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo