WydarzeniaKiedy byłem małym chłopcem, w telewizji nie działo się zbyt wiele. Były oczywiście Dobranocki, Zwierzyniec, Teleranek czy Piątek z Pankracym. Ale to, co podobało mi się najbardziej „szło” już po Dzienniku Telewizyjnym. Była to „Dobranoc dla dorosłych” prowadzona przez Jana Kobuszewskiego. Cała rodzina zasiadała wtedy przed telewizorem i oglądała aktora w roli opowiadacza. Siedział on w wielkim fotelu, witał się z widzami i snuł bajkowe historie, które miały miejsce „dawno, dawno temu” albo „nie tak dawno temu”, z wieloma (dla mnie wówczas zupełnie nie czytelnymi) podtekstami politycznymi, obyczajowymi czy seksualnymi.Były to zazwyczaj miniaturki teatralne, trwające do 10 minut, grane przez największych aktorów tamtych lat. Historyjki o znamiennych tytułach: „Niewidzialna księżniczka”, „Lekarskie sumienie”, „O smutnej doli wynalazcy”, czy „O lekkomyślnej Blance” wprowadzały oglądających w błogi nastrój nadchodzącego weekendu. Na koniec, jak przystało na prawdziwą bajkę, padał morał – dość często inny, niż ten wypływający wprost z obejrzanej opowieści. Bajkowe historie o nieszczęśliwych królewnach i smutnych rycerzach, pozwalały naszym rodzicom trochę radośniej spojrzeć na szarą codzienność czasów PRL-u.
Chcemy zaprosić Państwa na "pełnometrażową" bajkę dla dorosłych napisaną przez wspaniałego twórcę tekstów kabaretowych, Władysława Sikorę. Mamy nadzieję, że losy marudnego Księcia, Brzydkiej Królewny, konformistycznego Giermka, łatwej w obejściu służącej, samotnej Królowej i zbereźnego Sekretarza wprowadzą Was w błogi nastrój teatralnej zabawy i relaksu.
Życzymy sobie i Wam wielu uśmiechów!
Krzysztof Ryzlak
Spektakle można zobaczyć 5 i 6 czerwca o godz. 19:00, 7 czerwca o godz. 17:00 oraz 27 czerwca o godz. 19:00, wstęp na wejściówki, odbiór w kasie CTMiT.
OBSADA Malwina Cieślak – Królowa Matka Magdalena Komur – Brzydka Królewna Wioleta Tuchorska – Marysia, piękna służąca Kinga Więckowska – Sekretarz Dworu Przemysław Fałowski – Piękny Książę (przebrany za Giermka) Alicja Komur – Brzydki Giermek (przebrany za Księcia) oraz głos Darka Sikorskiego i wszechobecny (choć niewidzialny) Smok
Scenografia – Karolina Łabęcka Kostiumy – Krzysztof Ryzlak, Magdalena Górska Opracowanie muzyczne piosenek – Michał Chojnacki Współpraca – Aleksandra Wiwała Oświetlenie – Paweł Łabęcki Nagłośnienie – Jarek Szymaniak Projekt plakatu i programu – Marta Fijałkowska Scenariusz, reżyseria – Krzysztof Ryzlak