reklama
reklama

Przerażające statystyki: nasz region liderem niechlubnego rankingu. Pijani kierowcy zmorą polskich dróg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Przerażające statystyki: nasz region liderem niechlubnego rankingu. Pijani kierowcy zmorą polskich dróg - Zdjęcie główne

. | foto archiwum KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nasze województwo zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców. Pomimo, że w 2020 roku zdarzeń drogowych było mniej niż w latach ubiegłych, liczba osób, które zginęły z winy nietrzeźwego kierowcy, zwiększyła się w Polsce aż o 12,5 procent.
reklama

Województwo łódzkie nr 1 niechlubnego rankingu

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane dotyczące wypadków w 2020 roku opublikowane przez policję. Wynika z nich, że w ubiegłym roku odnotowano w Polsce o 6748 wypadków drogowych mniej niż rok wcześniej. To największy (22,3%) spadek liczby takich zdarzeń od 2011 roku. Korzystne statystyki dotyczą także osób poszkodowanych we wszystkich wypadkach. 

W 2020 roku zgłoszono policji 23 540 wypadków drogowych. W ich wyniku zginęły 2 491 osób, a 26 463 zostało rannych. Jak podaje portal tulodz.pl, do największej liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców doszło właśnie w naszym województwie (99,5).

Pijani kierowcy - śmierć na czterech kółkach

W najnowszym raporcie policji znalazły się także statystyki dotyczące nietrzeźwych użytkowników dróg. Wynika z nich, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest nadal jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Ogólne liczby mogą wprawdzie wydawać się obiecujące - z roku na rok liczba wypadków, w których uczestniczy osoba po spożyciu alkoholu jest mniejsza. W 2020 r. spadła ona z 2717 na 2540. Niestety, jednocześnie wzrosła liczba osób zabitych (o 1, + 0,3%), choć mogłoby się wydawać, że zeszłoroczne spadki spowodowane pandemią i mniejszym ruchem na drogach wpłyną pozytywnie również na tę liczbę.

Powyższe dane dotyczą wypadków z udziałem wszystkich nietrzeźwych użytkowników dróg (kierującego, pieszego lub pasażera). Co istotne, aż 79% z nich można byłoby uniknąć. Właśnie taki odsetek stanowili sprawcy wypadków będący pod działaniem alkoholu (spowodowali oni w 2020 roku 2015 wypadków). Mogło to ocalić życie 271 osób.

Najliczniejsza grupa nietrzeźwych sprawców wypadków w 2020 roku to kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a 1 847 zostało rannych. Bilans ofiar śmiertelnych jest w tym obszarze największy - liczba osób, które zginęły z winy nietrzeźwego kierowcy zwiększyła się w porównaniu do 2019 r. aż o 12,5% (z 192 na 216). 

W Łódzkiem, w porównaniu do 2019 roku, zginęły o 3 osoby więcej.

Jak jest w powiecie kutnowskim? 

W minionym roku, na terenie naszego powiatu odnotowano 180 przypadków jazdy pod wpływem alkoholu.  Rok wcześniej było to 197 tego typu przestępstw. Łącznie doszło do 1100 zdarzeń drogowych w tym:   

•         180 wypadków, tj. zdarzeń, w wyniku których co najmniej jeden z uczestników doznał obrażeń powyżej dni 7 (to o 9 mniej niż w 2019 roku)

•          920 kolizji (o 1 mniej niż w 2019 roku)

Jak podaje kutnowska policja, w zdarzeniach tych rannych zostało łącznie 197 osób, a śmierć poniosło 21 osób. 

Co grozi nietrzeźwemu sprawcy wypadku?

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zawieszenia kary (jeśli w wypadku inna osoba poniosła śmierć), wysoka grzywna, a także odebranie prawa jazdy na 10 lat (na stałe, w przypadku najcięższych przestępstw).

Poszkodowany, który w chwili wystąpienia zdarzenia był nietrzeźwy, może natomiast odpowiadać za przyczynienie się do wypadku i otrzymać w związku z tym obniżone o odpowiedni procent odszkodowanie.

- Należy również pamiętać, że zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości - komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama